Místa, která s dětmi nevynechat v Hlinsku a jeho okolí

Vyjeli jste s rodinou na dovolenou na Hlinecko a říkáte, kam všude děti vzít? Tak tenhle článek je právě pro vás. Nudit se tu určitě nebudete.

Betlém

Hlinsko se může pyšnit unikátním historickým centrem města. Betlém je památkovou rezervací lidové architektury a je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina. Je tvořena z roubených domků, které byly postaveny v 18. století drobnými řemeslníky. Pokud budete mít zájem, je možné si domky prohlédnout na komentované prohlídce s průvodcem. Nebo se po Betlémě jen tak projít. Na druhé straně řeky pak najdete dětské hřiště a dřevěnou expozici masek masopustu, který je zde v okolních obcích zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Expozice dřevěných hraček z Hlinecka pana Bukáčka a pana Makovského.

Tuto malou výstavu hraček najdete nad Turistickým informačním centrem na Betlémě

Lázeňská stezka

Tato 4,5 km dlouhá stezka začíná v Hlinsku na křižovatce ulic Táborská/K Lázním. Jedná se o starokupeckou cestu, která spojovala Čechy a Moravu. Trasa, která vede přes Svatojánské lázně do Studnic, byla obnovená roku 2018. Cestou jste seznámeni s historii Hlinska, o kupecké cestě, místních lázních a jiných zajímavostech

Plavecký bazén

Od září do června (v létě funguje pouze biotop) je v provozu místní bazén, kde s malými dětmi můžete využít dětský bazén pro neplavce, nebo si zaplavat v 20 m dlouhém plaveckém bazénu. Nakonec můžete využít teplou vířivku.

V areálu bazénu je možné zahrát si po rezervaci i squash nebo zajít do posilovny. Občerstvit se můžete v místním bufetu a nakonec si zajít s dětmi na Rákosničkovo hřiště, které je hned vedle areálu.

Koupací biotop

V létě určitě nevynechejte místní biotop, který nově otevřeli teprve v roce 2020. Najdete tam velkou nádrž pro plavce, ale také oddělené části pro děti, kde nechybí ani zábavné prvky jako třeba vodní klouzačky a dětské hřiště.

Sjezdovka

Už jste někdy jeli na lyžích nad hlavní silnicí? Že ne? Tak to musíte rozhodně vyzkoušet. Hlinecká sjezdovka se totiž může pyšnit jedinečným přemostěním silnice první třídy. Vy se tak můžete kochat nejen místní krajinou, ale projet se na lyžích nad jezdícími auty.

Nechybí ani dětský cvičný svah s vlekem zdarma nebo noční lyžování.
A kdo lyžovat neumí, může se to naučit v místní lyžařské škole.

Bruslení na stadionu

Kdo miluje bruslení, může od září/října (dle aktuálního rozpisu) zajít s dětmi na veřejné bruslení na místní hokejový stadion. Veřejné bruslení se koná každý pátek v čase od 17:00 do 18:15 hod a každou neděli od 13:15 do 14:45 hod.

Peklo Čertovina

Víte, že Peklo s vopravdickými čerty existuje? A že existuje hned za Hlinskem v místní části Čertovina? Ne? No tak to se zajeďte podívat. Vidět tak můžete unikátní stavbu, kde se můžete ubytovat v hotelu Kocourkov, kde je každý pokoj různě tématicky vybaven a designován. Najíst se můžete v místní restauraci a rozhodně nevynechejte pekelným program. Doporučuji pro děti od 4 let nejdříve. Není to nijak drastický 🙂 Naopak je to vcelku vtipně pojatý program, ale i tak to jsou pro děti opravdický čerti :).

U Pekla navíc najdete naučnou stezku, kde se dozvíte spoustu zajímavosti a navštívíte chaloupku ježibaby Brumildy.

Café Mandala

Výborná a stylová kavárna uprostřed města na Betlémě. Najít ji můžete i v Gastromapě Lukáše Hejlíka.

Hospůdka U všech svatých

To by bylo, abych si nepřihřála polívčičku naší hospůdkou. Přijít tak můžete na dobré pivo, víno, horkou čokoládu nebo domácí limonády. Pokud si budete chtít dát něco dobrého k snědku, vaří pro nás vedlejší pizzerie, a tak můžete ochutnat skvělou obří pizzu, jakou svět neviděl 🙂

Pokud se chcete dozvědět spoustu zajímavostí o Hlinsku a jeho historii, pořiďte si bezvadnou stezku Hlinskem spojenou s hledáním fantoma Půjdem spolu… z e-shopu Tripper.cz a zážitek z Hlinska tak ještě znásobit.. Ostatně tam koupíte spoustu skvělých stezek nejen po celé ČR, ale projít s nimi můžete i stezky na Slovensku, Polsku, Německu a dokonce i autem či na kole.

My si tuhle stezku taky prošli a je to opravdu skvělý způsob, jak zajímavou cestou zjistit o daném městě/místu spoustu informací.

Pojď si hrát ven sqr Pardubice

Okolí Hlinska

Pokud projdete hlinecké zajímavosti a budete se chtít vydat dál na průzkum mrkněte třeba sem:

Veselý Kopec

Veselý Kopec je národní přírodní muzeum asi 10 km od Hlinska směrem na Pardubice. V roubených domech, které jsou bohatě vybavené, na vás dýchne ta pravá historická atmosféra.

Pohádková vesnička Podlesíčko

Do pohádkové vesničky můžete zavítat kdykoliv a projít se okolo pohádkových chaloupek (pokud tam není nikdo ubytovaný, můžete do nic hi nahlédnout). Pokud budete chtít komentovanou prohlídku s programem, zkontrolujte si jejich web, kdy jsou tyto prohlídky možné.

Vymazlená kavárna Havlíčkův Brod

Dokonalé zákusky a ráj pro děti. Článek o kavárně najdete tady.

A jestli vás lákají další místa v Pardubickém kraji, podívejte se na můj článek, kde najdete všechny místa, která byste v tomto kraji s dětmi neměli rozhodně vynechat!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..