Cesta po krásách Slovinska – jaro 2023 – kompletní itinerář

Naše slovinská roadtrip z roku 2018 má pokračování. Na jaře 2023, konkrétně na přelomu května a června, jsme do Slovinska opět zavítali. Tentokrát už ale ve čtyřech. Podívali jsme se tam, kde už jsme párkrát byli a moc se nám tam líbilo, ale především jsme poznali spoustu dalších nádherných míst, která byste neměli ve Slovinsku vynechat.

Tento itinerář vám představí naše tipy na zajímavá místa, která nelze minout při návštěvě této krásné země.

Tak se s námi pojďte vrátit v čase. Slovinská roadtrip právě začíná.

Předesílám, že po přečtení, jdete tenhle trip plánovat taky. A to ať máte děti nebo ne, ať jste mladí nebo v letech, ať jste sami, v páru nebo chcete někam vyrazit ve větší partě lidí. Slovinsko dostane každého 🙂

Logarská Dolina

Den 1: odjezd z ČR, Kranjska Gora, jezero Jasná

První den jsme brzy ráno vyrazili z ČR (konkrétně z Vysočiny). Za dvě hodinky jsme byli na hranicích, v Rakousku jsme si udělali asi hodinku a půl pauzu na oběd. A to konkrétně tady. Kousek za Vídní v Oldtimeru. Doporučuji. Zastavujeme se tam vždycky. Jídlo super a hlavně tam mají dětský koutek uvnitř i menší hřiště venku a pár zvířátek za plotem. Taky je tu nádherný výhled (v případě příznivého počasí – to je jasný).

Pak už jsme vyrazili směr na Villach, od kterého je Kranjská Gora doslova za kopcem.

Po příjezdu do Kranjske Gory jsme se ubytovali v apartmánech Vitranc.

Po dlouhé cestě jsme si udělali příjemnou procházku k jezeru Jasná, které je od tohoto ubytování vzdáleno asi 15 minut chůze.

Den 2: Kranjska Gora a vodopády Peričník v Mojstraně

Druhý den jsme ráno vyrazili k vodopádům Peričník. Jsou to unikátní vodopády. Jedná se totiž o dva vodopády nad sebou a u obou se můžete projít i za tou ohromnou masou vody, která jimi protíká. Je to celkem výšlap, takže kočárek určitě nebrat. Já se s naší 18měsíční v nosítku celkem zapotila. Ale rozhodně to stálo za to. Navíc můžete dojít jen k tomu prvnímu (většímu). S dětmi bych řekla tak 15 minut k prvnímu vodopádu, k druhému si přičtěte ještě dalších 10 minut. Bez dětí odečtěte tak 5 minut od každé cesty :).

Po tomhle výšlapu jsme si dole u řeky udělali piknik a dali si něco dobrého na zub. Parkování se platí vedle v takové hospůdce.

Potom jsme jeli zpět do Kranjske Gory, kde jsme si udělali příjemnou procházku a protože bylo tenhle den už o dost tepleji a slunečné počasí, vyrazili jsme znovu na procházku k jezeru Jasná. Tentokrát jsme si tam dali občerstvení v jednom z bufetů a Emmička si smočila v jezeře nohy.

A abychom využili možnosti našeho ubytování, navečer jsme se šli vykoupat do Aqua Larix v rezortu Ramada a hotelu Kompas, které je v ceně ubytování těchto apartmánů

🛏️ Ubytování: Apartmány Vitranc

Co se dá dělat v okolí Kranjské Gory najdete v článku: SLOVINSKÁ ROADTRIP PRVNÍ DÍL – DOBRODRUŽSTVÍ ZAČÍNÁ nebo SLOVINSKÁ ROADTRIP DRUHÝ DÍL – NAPŘÍČ JULSKÝMI ALPAMI

Den 3: Jezero Bled a přejezd do Savinjského údolí a k Logarské dolině

Třetí den se pomalu přesouváme do kempu Menina, který je skvělou volbou pro rodiny s dětmi (jak malými, tak těmi odrostlejšími), s bohatými možnostmi různých aktivit v přírodě.

Nejdřív se ale po cestě zastavujeme na jezeru Bled. Původní plán byla soutěska Vintgar, ale jelikož už příjezd k ní byl šílený (neskutečný mrak lidí), navíc bychom museli parkovat dost daleko od vstupu do soutěsky, protože blízká parkoviště byla naprosto ucpaná no a při představě, že pak platíme vstup a ještě se tam s tím davem musíme protlačit, abychom něco viděli, děti by to stejně nebavilo a nakonec by to nebavilo ani nás, jsme auto otočili a jeli směr jezero Bled.

Sice už jsme tam byli, ale nebyli jsme na vyhlídce od hradu Bled, které se tyčí nad jezerem a celkově, je to tam vcelku příjemná procházka. I když ani tam nebylo málo lidí, rozhodně míň než na soutěsce.

Pokud Vás jezero Bled zajímá víc, přečtěte si článek SLOVINSKÁ ROADTRIP TŘETÍ DÍL – VÝLET NA JEZERO BLED.

Pak už jsme vyrazili do kempu Menina, kde jsme se ubytovali v chatce a šli prozkoumat jeho okolí, které nabízí tolik aktivit, že nudit se tu určitě nebudete. Hřiště, lanové parky a rafting na řece Savinja zaručí nejen zábavu, ale i relaxaci. Navíc se jedná o rodinný kemp a rodinná atmosféra na vás tady jednoznačně dýchá ze všech stran.

TIP! 🛶 Rafting: Rezervujte si rodinný rafting na 14 kilometrů dlouhém úseku na řece Savinja, nebo kajak, kaňoning a další vodní aktivity.

Den 4: Logarská dolina a Solčavská panoramatická cesta

Na tento den jsme si naplánovali výlet do Logarské doliny. Autem z kempu je vzdálená asi 35 km. Do Logarské doliny se platí vstup – za auto 7 €, za motorku 5 €, za karavan nebo dodávku 8 € a autobus 30 €.

Když dojedete autem až na konec této cesty, dostanete se k vodopádům Rinka, který je z této oblasti asi nejnavštěvovanějším turistickým cílem oblasti a jedná se o druhý nejvyšší vodopád Slovinska (90 m). Ani k těmto vodopádům nedoporučuji brát kočárek, ale nosítko. Cesta trvá asi jen 15 minut, ale je do kopce a dost kamenitá. Nakonec ještě můžete pro lepší výhled vystoupat po schodech nahoru do chaty Orlí hnízdo, kde se v sežene můžete i občerstvit. Občerstvení je tedy i u parkoviště pod cestou k vodopádu.

My jsme nakonec zajeli na oběd do místního penzionu Hiša Ojstrica, které má zahrádku a je obklopené nádhernou přírodou.

Poté jsme se vydali na Solčavskou panoramatickou cestu, která je právem označovaná jako jedna z nejkrásnějších cest ve Slovinsku. No uznejte sami…

Poté jsme děti doutahali na dětským hřišti a usínali natěšení na další den, kdy nás čekala milovaná Veliká Planina.

🛌 Ubytování: Kemp Menina

Den 5: Velika Planina – místo, kde se zastavil čas

Ráno jsme si dali snídani na terase naší chatky, ještě se prošli po kempu, holky si zablbly na hřišti a vyrazili směr lanovka k Veliké Platnině tak, aby nám mladší dcerka spala v autě.

Lanovku doporučuji kupovat s předstihem přes internet. Je to výhodnější. Nejdříve se jede kabinovou lanovkou. Převýšení je to vcelku velké, a tak se vám naskýtají nádherné výhledy do krajiny. Potom se přesedá na sedačkovou lanovku. Některá ubytování nabízí, že k této lanovce pro Vás zajedou (kvůli zavazadlům), ale nespoléhala bych na to a sbalila opravdu jen to nejnutnější. Každopádně tahle sedačková lanovka v době naší návštěvy nebyla v provozu, takže jsme si dali solidní výstup. Ještě k tomu jsme si vzali kočárek. To úplně nedoporučuju a příště bych to už neudělala. Je to místy dost strmé a na štěrku, takže je docela snadné uklouznout a kočár by vám pak mohl lehce ujet. A to fakt nechcete.

Víc o Veliké Planině se dočtete v článku Slovinská roadtrip šestý díl -Veliká Planina, místo, kde se zastavil čas.

Tentokrát se mi teda splnil sen a my mohli přespat v chatce Žafran kousek od Veliké Planině, v téhle nebo podobné můžete přespat taky. Na nabídku mrkněte na jejich webové stránky www.koca.si.

Přespat na Veliké Planině doporučuji. Je to zážitek na celý život. Jen počítejte, že tam je vždy o něco chladněji.

Den 6: Jezersko – Historie a horská příroda

Po probuzení jsme si dali snídani, kterou nám přichystali majitelé chaloupky (domácí sýry, máslo, salám a chléb), ještě se prošli na místo, kde je nádherný výhled na původní chatky a jeli jsme lanovkou opět zpátky k autu na parkoviště, odkud jsme se přemístili do oblasti Jezerska, kde na nás čekalo rodinné ubytování v Šenkova domačija, jedné z TOP farem ve Slovinsku. Je možnost se zde ubytovat buď v penzionu v apartmánech nebo sem přijet obytným autem, nebo s karavanem nebo si tu jen postavit stan. Mají zde nádherné zázemí i pro tento způsob cestování.

Dorazili jsme odpoledne někdy po 16 hodině, takže jsme si v klidu prošli farmu. Potkat tu můžete slepice, ovečky, králíky, prasátka, krávy, koně, psy a další. Ubytování jsme měli s polopenzí, takže zatímco holky si mohly hrát na dětském hřišti, my jsem si v klidu sedli na venkovní terasu a užívali si nádherný výhled a čekali na večeři. A musím uznat, že je znát, že se majitelé o místo starají s láskou. Paní majitelka vaří z převážně domácích surovin, takže jsme si všichni moc pochutnali.

Den 7: Procházka po Jezersku

Druhý den v Jezersku jsme si dali odpočinkový, protože nám dal vcelku zabrat výšlap na Velikou Planinu, takže jsme potřebovali nabrat trochu síly. Proto jsme se šli projít kolem Planšarského jezera.

Jinak doporučuji v Kamnicko-Savinjských Alpách, což je tato oblast, výšlap k nejstarší horské chatě ve Slovinsku, která byla postavena v roce 1900, a to navíc Čechy. Proto je její název Češka koča na Spodnjih Ravneh a je nadmořské výšce 1543 m. n. m.

🍽️ Tip na jídlo: V Šenkova domačija si vychutnejte tradiční slovinskou kuchyni s farmářskými produkty.

🛌 Ubytování: Šenkova domačija

Den 8-9: Terme Olimia

Sedmý den naší cesty po Slovinsku jsme zvolili relax v místních termínech. Konkrétně v Terme Olimia.

Lázně jsou nově zrekonstruované a opravdu velké. Voda je termální, takže příjemně teplá i pro ty nejmenší děti. Je tady spoustu klouzaček, tobogany, dětská herna, umělá písečná pláž pro ty nejmenší, 7D kino, bar a restaurace a spoustu dalšího.

Byli jsme ubytovaní v apartmánech Village Lipa, kde je k dispozici i vybavená kuchyň, takže si člověk může uvařit v případě, že nechce utrácet peníze v restauracích a nemá polopenzi. My jsme měli polopenzi a na jídlo jsme chodili do hotelu Breza, který je v areálu lázní.

Vstup do aquaparku Wellness Termalija a také do Thermal Park Aqualuna (venkovní aquapark otevřený v letní sezóně) je v ceně ubytování. Navštívit můžete taky největší saunový svět ve Slovinsku Wellness Orhidelia (vstup od 15 let). Vstupné do něj je zpoplatněné. Ceny a aktuality si zkontrolujte na jejich webu.

Byli jsme tu dvě noci, takže jsme si užili možnosti být s holkami hlavně v termálech a prošli jsme se po okolí lázní.

Za komplexem je i fajnová stezka pro děti.

Kdo zde stráví víc času, doporučuji podniknout výlet do okolí městečka Podčetrtek.

🛌 Ubytování: Terme Olimia – Village Lipa

Den 10: Přejezd do Lipice a Škocjanské jeskyně

Jeden z posledních přejezdů ve Slovinsku nás přesunul blíž k moři. Do Lipice. Než jsme se ale dostali do dnešního cíle, čekala nás prohlídka Škocjanských jeskyní. Jediný den (když nepočítám ten příjezdový) kdy jsme zmokli, a to ne málo. Při čekání na prohlídku se totiž přihnala dost slušná bouřka, která naštěstí přešla někam do dálky, ale lilo dál, když jsme se s průvodci přesunuli od pokladny ke vstupu do jeskyní. Vstup do jeskyní je totiž asi 10 minut chůze od místa, kde si kupujete lístky.

Rozhodně to ale stojí za to. Je to fascinující podívaná a doporučuji tohle místo rozhodně nevynechat. A nemusíte se ani tolik bát, že vám bude dole zima. Tím, že tam je vcelku vlhko, přijde vám tam docela i teplo. Ale bundu doporučuji.

Po prohlídce už jsme vyrazili směrem k našemu ubytování hotelu Maestoso. Jedná se o ubytování hned vedle světově známého hřebčína Lipica a ve stylu hřebčína je i nově zrekonstruováno.

🛌 Ubytování: Hotel Maestoso

Den 11: Lipický hřebčín, vypouštění stovky koní Lipicánů ze stájí a přejezd k moři

Po výborné snídani a odhlášení z hotelu jsme se vydali do pár metrů vzdáleného hřebčína, kde jsme chtěli vidět na vlastní oči, jak vypouštějí koně ze stájí. Je to zážitek, protože vidět to obrovské stádo koní a slyšet ten dusot, když běží na pastvu, je nepopsatelný.

Doporučuji zde být s předstihem, protože než koupíte vstupenku a než vás pustí dovnitř chvíli zabere, tak abyste o tenhle zážitek nepřišli. Hodinu vypouštění koní raději zkontrolujte na stránkách, za nás to bylo v 9:30.

Poté si zde můžete projít celý hřebčín buď sami, nebo v rámci komentované prohlídky, které je v ceně vstupného a časy těchto prohlídek najdete na jejich webu.

Nakonec jsme se projeli kočárem kolem celého hřebčína, což se holkám líbilo asi nejvíc.

Než jsme se vydali na cestu, dali jsme si zmrznu, holky si pohrály na hřišti, které je hned před vstupem do hřebčína a vyrazili jsme, tentokrát k moři do Porotorože.

Zastavili jsme v centru Portorože a prošli se na pláž, která je nejdelší písečná ve Slovinsku. A co by to bylo za návštěvu pláže, kdybychom se v tom moři ani trošku nesmočili, že jo? 🙂

Po relaxu na pláži jsme se jeli na poslední noc ve Slovinsku ubytovat do hotelu Histrion, ve kterém jsme navštívili Vodní park Termaris. My jsme ted zrovna nevychytali dobu, kdy jsme tam byli a bazény byly dost přeplněné a oproti Terme Olimia chladnější. Což ale neměnilo nic na faktu, že jsme si to všichni užili.

V létě je zde možnost projít z otevřené terasy přímo na pláž.

A výhled z pokoje byl taky nezapomenutelný.

Nakonec jsme si zašli dát večeři do Seafood restaurant Polpo a moc jsme si pochutnali.

Den 12: Odjezd ze Slovinska a noc v Rakousku

Po snídani na hotelu Histrion jsme se už plní neskutečných a nezapomenutelných zážitků vydali napříč Slovinskem směrem do Rakouska. A protože jsme si cestu chtěli rozdělit, ubytovali jsme se po cestě v Penzionu „Schöne Aussicht“ kousek od městečka Kuchl.

Více o slovinském pobřeží najdete v článku SLOVINSKÁ ROADTRIP OSMÝ DÍL – SLOVINSKÉ POBŘEŽÍ.

Den 13: Odjezd z Rakouska domů

Dnešní den už jsme vlastně chtěli jen dojet v pořádku domů. Zastavili jsme se jen v centru Českých Budějovic na oběd v krásné restauraci Paluba, která nás jídlem nikdy nezklame.

Po 12 dnech na cestách po Slovinsku musím konstatovat, že ani tentokrát nás Slovinsko nezklamalo a já věřím, že se tam zase brzy podíváme.

No a pokud vy jste tam ještě nezavítali, neváhejte ani minutu. Tahle malá země má co nabídnout. Navíc s cestou vám rádo poradí Slovinské centrum v Římské ulici 16 na Praze 2 nebo je můžete s dotazy kontaktovat e-mailem nebo telefonicky.

Máte chuť zkoumat Slovinsko dál? Nebo chcete vyzkoušet ještě jiný okruh po Slovinsku?

Podívejte se na náš itinerář z roku 2018, který je stále aktuální 🙂 Článek Dvanáctidenní roadtrip po Slovinsku – náš itinerář.

A jestli se s dětmi bojíte cestovat, mohla by se vám hodit knížka Máma na cestách, kde najdete ty nejlepší tipy na cestování s dětmi, jak na cestách ušetřit, jak se na cesty sbalit a spoustu dalšího doplněné o nespočet fotek, itinerářů a našich příběhů z cest.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..