Čtyři dny v rakouském Tyrolsku – oblast Kaiserwinkl – náš itinerář

Do Rakouska, konkrétně do Tyrolska, jsme se rozhodli vyrazit pár dní před odjezdem. O to příjemnější překvapení pro nás Tyrolsko bylo. Je to nádherná oblast, kde se dechberoucí příroda prolíná s typickou alpskou lidovou architekturou. Milovníci přírody si tady přijdou na své. Desítky průzračně čistých jezer obklopené horami, nepřeberné množství turistických a cyklistických stezek a spoustu možností (nejen) adrenalinových sportů. A komu by nestačila příroda a dětská hřiště téměř všude, najdou se tady nekonečný možnosti, jak trávit volný čas s dětmi.

V tomhle článku bych se ale chtěla věnovat našemu výletu a tomu, co jsme během našich čtyř dnů stihli všechno vidět. Protože jsem byla v té době v pátém měsíci těhotenství, nemohli jsme bohužel podnikat nijak velké túry a už vůbec ne všechny možnosti, které oblast nabízí

Čtyřdenní itinerář – Tyrolsko, Kaiserwinkl

Den první

 • odjezd z ČR
 • Zastávka na Orlím hnízdě (v plánu byla i zastávka u nejhlubšího jezera Německa Königsee, ale z časových důvodů jsme bohužel nestihli)
 • příjezd do městečka Kössen a ubytování se v hotelu Seehof
 • večeře v hotelu

Protože bydlíme na Vysočině, naše cesta začala brzy ráno, abychom stihli vidět i nějaká zajímavá místa, která jsou po cestě. A že jich není zrovna málo. My se na poslední chvíli rozhodli, že zastavíme na Orlím hnízdě, což pro nás byla asi 20 minutová zajížďka.

To, jak se dostaneme přímo na Orlí hnízdo jsme řešili až na parkovišti, když jsme zjistili, že autem tam cesta nevede :). To jsme typický MY. Spoustu věcí zjišťujeme na cestách za „provozu“. Nebylo to naštěstí ale nic složitýho. Nahoru k Orlímu hnízdu jezdí v pravidelných cca půlhodinových intervalech autobusy.

Výchozím bodem k návštěvě Orlího hnízda je parkoviště Obersalzberg (parkovné stojí 3€/auto na celý den) a odtud se po zakoupení vstupenky dole pod parkovištěm dostanete autobusem nahoru pod Orlí hnízdo, kde ještě projdete asi 120 m dlouhým tunelem, necháte se vyvézt výtahem o dalších 120 m výš a jste na vrcholku Orlího hnízda.

Ještě než se vydáte do tunelu a směrem nahoru, je nutné zamluvit si zpáteční cestu dolů. Záleží na tom, co všechno chcete u Orlího hnízda podniknout. Přímo v Orlím hnízdě je restaurace, kde si můžete dopřát občerstvení s výhledem nebo můžete vyjít na vrcholek hory Kehlstein a po dalších cca 150 m začíná nádherná okružní cesta s přenádhernými výhledy i lavičkami, kde si tenhle výhled můžete vychutnávat.

Nám stačilo zarezervovat si zpáteční cestu za cca hodinku a půl. Počasí bylo ideální, takže se nám otevřel celý pohled do údolí a že bylo opravdu o co stát.

Z místa je nádherný výhled na nejhlubší jezero Německa Königsee.

Potom jsme se už vydali na cestu zpátky a hurá do rakouského městečka Kössen. Ubytovat se do hotelu Seehof.

V hotelu jsme dostali veškeré instrukce, co kdy kde a jak a abychom se neztratili a taky možná, proto, abychom využili všechno, co tenhle hotel nabízí, dostali jsme hotelový plánek. Byli jsme opravdu mile překvapení, co všechno tady je. Takže po vybalení všech věcí, jsme šli hotel prozkoumat a dopřát si výbornou večeři.

Pozn.: Každý, kdo se v oblasti Kaiserwinkl ubytuje přes noc, dostane místní kartičku „Kaiserwinkl Card“, se kterou získá slevy na vstupné.

A protože tenhle hotel stál opravdu za to, už brzy vyjde článek jen a jen o něm.

Den druhý

 • snídaně
 • návštěva hotelového aquaparku
 • výlet do městečka Kufstein
 • procházka podél jezera Hintersteiner See, kde je nádherný výhled na horský řetězec Wilder Kaiser
 • návštěva trhů v městečku Kössen
 • večeře

Druhý den ráno, protože bylo deštivo, jsme se rozhodli, že po snídani využijeme hotelový aquapark a wellness. Rodičům nemusím vysvětlovat, jak těžký potom bylo dostat tam odtud naší holku :).

Po poledni jsme se vydali na menší okružní jízdu po okolí. Okolo pohoří Kaisergebirge(Císařské hory), což jsou v Rakousku horolezci nejnavštěvovanější hory.

Ještě před tím jsme si udělali menší zastávku v městečku Kufstein, které se pyšní nádhernou, mohutnou pevností, malebným náměstím, úzkými uličkami plných kaváren, vináren a obchůdků a spoustou dalších historických památek. I proto se tomuhle městu přezdívá „Perla Tyrolska“.

Po menším občerstvení v Kufsteinu jsme se vydali k horskému jezeru Hintersteiner See, okolo kterého vedou různé stezky a podle různých průvodců zabere procházka kolem tohoto průzračně čistého jezera hodinku (bez zastávek). S dětmi to tipuju tak na dvě, ale se zastávkami na focení, odpočinek nebo koupání bych odhadovala, že je potřeba si vyhradit minimálně půl dne. My jsme zaparkovali na jižní části břehu, které funguje jako pláž a šli jsme se projít kousek podél břehu jezera.

Jezero ležící v malebné krajině Tyrolska, obklopené Císařskými horami, nabízí úchvatnou podívanou. No uznejte sami…

Ještě před večeří jsme se při zpáteční cestě zastavili ve městě Kössen, což je hlavní město tyrolské oblasti Kaiserwinkl, ve kterém se v létě konají každé úterý trhy a kde je možné si mimo jiné zakoupit místní speciality. Jsou zde zábavné i tvořivé koutky pro děti a dětské hřiště.

Jakmile se Emmička vyřádila s dětmi na hřišti, vydali jsme se do hotelu, který už byl od městečka Kössen jen 3 km.

Den třetí

 • snídaně
 • exkurze na farmě Jodlerhof a procházka s lamami a alpakami
 • jízda lanovkou v lyžařské oblasti Höchkössen a piknik s výhledem na jezero Walchsee
 • návštěva hotelového aquaparku a saunového světa
 • večeře a procházka v okolí hotelu

Ani další ráno jsme nemohli vynechat výbornou hotelovou snídani. Na půl 10 jsme pak měli domluvenou exkurzi na farmě Jodlerhof, ve které byla zahrnutá i cca devadesátiminutová procházka s lamami na vodítku.

Po příjezdu nás paní nejdříve zavedla do stájí a vysvětlila, jak lamy žijí a jak se chovají. Paní majitelka nám řekla spoustu zajímavých informací. Věděli jste třeba, že se řadí lamy mezi velbloudy a že neplivou po lidech, ale jen samy po sobě, když jsou na sebe rozčílený, nebo když si dělají pořádek ve stádě?

Procházka s těmahle zvířátkama a ještě v tak úchvatný krajině Tyrolska byla nezapomenutelná a všem (nejen rodinám s dětmi) tenhle zážitek doporučuju.

Víc informací (pouze v němčině) konkrétně k téhle farmě získáte tady: https://www.jodlerhof-tirol.at

Jakmile jsme vstřebali tenhle nezapomenutelný zážitek, vydali jsme se vzhůru k oblakům… No skoro… 🙂 Dojeli jsme totiž do lyžařského střediska Hochkössen, odkud jsme se nechali vyvézt kabinovou lanovkou na vrchol hory Unterberghorn (1800 m n.m.). Na vrcholku hory je v létě oblíbené místo paraglidistů, kterých tam bylo možná i víc než „běžných“ turistů. Na vrchol se dá samozřejmě i vyjít pěšky nebo se je možné svézt lanovkou jen nahoru a potom sejít pěšky po svých.

Lanovka vede přímo k restauraci, takže je možné si na místě dopřát třeba oběd nebo večeři s nádherným výhledem na jezero Walchsee a celou oblast Kaiserwinkl. U restaurace je taky dětské hřiště, takže děti mají o zábavu postaráno.

A protože jsme Emmičce slíbili znovu aquapark, nezbývalo nám nic jiného než se vrátit zase na hotel a jít si užívat hotelových radovánek :).

Den čtvrtý

 • snídaně a odjezd z hotelu
 • procházka v městečku Walchsee
 • odjezd do ČR

Ráno před odjezdem jsme se zabalili, dopřáli si vynikající snídani a ještě před cestou do Čech jsme si udělali menší výlet do 1,5 km vzdáleného městečka Walchsee, které leží u stejnojmenného jezera. Emmičce jsme dopřáli radosti z dětského hřiště, prošli jsme se a plní dojmů vyrazili domů.

V Tyrolsku jsme byli poprvé a rozhodně ne naposledy. Tři noci v úžasným hotelu, nabízejícím tolik vyžití pro děti i dospěláky a v tak nádherném okolí, kde nevíte, co dřív vidět a co všechno prožít, jsou jednoduše málo.

Na druhou stranu i za tak krátký čas jsme se do Tyrolska zamilovali a konkrétně v oblasti Kaiserwinkl jsme byli mile překvapení, co všechno je tady k vidění a kolik vyžití je tady nejen pro rodiny s dětmi, ale jednotlivce, mladší páry, ale i seniory.

Vybrat si tak z široký škály možností můžou jak milovníci adrenalinu a outdoorových sportů, tak rodiny s dětmi zbožňující toulky přírodou i zábavní parky, i lidé toužící po poklidných procházkách nebo jízdě na elektrokole.

A co vy a Tyrolsko? Byli jste už? Slyšeli jste už konkrétně o tyrolském regionu Kaiserwinkl? Víc o téhle oblasti se můžete dočíst (v němčině i angličtině) také na oficiálních stránkách https://www.kaiserwinkl.com

Jestli jste o téhle oblasti doteď váhali, věřím, že jsem vás tímhle článkem alespoň trošku navnadila a výše myšlenky, kam se asi v blízké době vydat, budou o něco jasnější 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..