Kam s dětmi na výlet, když je hezky – Pardubický kraj

Hledáte nějaké místo na výlet, které bude bavit jak vás dospěláky, tak se u toho dokážou zabavit i vaše děti? Tak právě pro vás budou tyhle články. Úplně první tipy na výlety s dětmi budou v Pardubickém kraji. Následovat budou další kraje, takže si na své přijdou všichni z různých koutů ČR.

A co, že je za zajímavá místa, která můžete s dětmi navštívit v Pardubickém kraji?

Okres Pardubice

Hrad Kunětická hora – dětské hřiště a zvířátka v podhradí

Kunětická hora a její okolí je skvělým místem, kde strávit příjemné odpoledne nebo celý den. Vyjít můžete na hrad i s kočárkem nebo odrážedlem. Pod Kuňkou je mimo občerstvení i dětské hřiště, obora se zvířaty nebo také Perníková chaloupka, která slouží také jako muzeum perníku. V okolí Kunětické hory jezdí také Kunětický expres (výletní vláček s kapacitou max. 36 osob), který dělá cca půlhodinový okruh mezi parkovištěm pod hradem Kunětická hora, zastávkou u studny, Restaurací pod Kunětickou horou a Perníkovou chaloupkou.  Na Kunětickou horu se můžete také dostat cyklostezkou – převážně rovinatá 19 km dlouhá trasa z Pardubic.

Pod hradem najdete placené parkoviště.

Přečtěte si článek o našem výlětě na Kunětickou horu.

Oficiální stránky Kunětické hory najdete zde.

Zookoutek Vysoké Chvojno

Obora, která se nachází v obci Vysoké Chvojno, kde můžete vidět jeleny, laně, muflony nebo daňky. Vedle zookoutku stojí hájenka „Viselce“ a vedle ní bývalý lovecký zámeček hraběte Pallaviciniho. K zookoutku se dostanete, když budete sledovat značky k penzionu “Zámeček”.

Víc se o zookoutku dozvíte na této stránce.

Lanové centrum – Cihelna

Foto: http://www.lanovecentrum-pardubice.cz

Lanové centrum je rozdělené na víc částí. Trasa Lanáček je vhodná pro děti od 3 let (pod dohledem rodičů i od 2 let) a skládá se z 11 dětských překážek zakončených skluzavkou. S většími dětmi (od 10 let) si můžete troufnout na lanové překážky umístěné v 9,5 metrech nad zemí. V areálu najdete pro děti i skákací hrad, horolezeckou stěnu, bungee trampolíny, houpačky a také občerstvení.

Parkovat můžete 20m od areálu.

Víc informací najdete na oficiálních stránkách zde.

Pardubice

V centru Pardubic určitě stojí za návštěvu pardubický zámek (okolo něj vede příjemná procházka), podzámecký park Tyršovy sady, které získaly titul Stavba roku 2017 nebo Pernštýnské náměstí se Zelenou bránou. Příjemné odpoledne můžete strávit také plavbou po Labi na lodi Arnošt třeba až do Kunětic, můžete vzít odrážedlo a zpátky se vrátit podél Labe po již zmiňované cyklostezce.

Okres Chrudim

Exotika na ranči Bítovany

V malé obci Bítovany, kousek od Slatiňan, najdete menší rodinnou zoo, která se specializuje jak na domácí, tak na exotická zvířátka. K vidění tady jsou jak koně, ovce, lamy, tak třeba klokani, mývalové, kočkodani nebo lemuři a spousta dalších. V areálu je také dětské hřiště a občerstvení.


Vstupné je 100,-/dospělí a děti od 3 let za 50,-.

Parkovat můžete zdarma hned u areálu.

Více informací najdete na oficiálních stránkách.

Slatiňany – zámek, hřebčín, kočičí hrádek, rozhledna Bára, lanové centrum

Do Slatiňan k zámku vyražte na celodenní (možná dvoudenní) výlet. Navštívit tam můžete s dětmi jak zámek uvnitř, tak krásné okolí zámku, ke kterému náleží krásný anglický park, ve kterém můžete vidět koně z hřebčína, který k zámku také patří a kterým jsou Slatiňany také známé.

Parkovat se dá kousek od zámku.

Po prohlídce zámku a parku doporučuji pokračovat dál ke Kočičímu hrádku, což je zmenšenina hradu, kde se děti mohou vyřádit “dobýváním” hradu. Naučná stezka začíná u jižní vstupní brány zámeckého parku. U Kočičího hrádku se buď můžete otočit a pokračovat zpátky stejnou cestou k parkovišti, anebo můžete pokračovat dál (po zelené značce cca 500 m) k restauraci Monaco, kde se určitě rádi občerstvíte a děti si můžou chvíli pohrát na dětském hřišti.

Stezka ke Kočičímu hrádku není úplně vhodná pro kočárky, i když my jsme tam s terénním kočárkem také dojeli :).

Kousek od Kočičího hrádku je i rozhledna Bára, kam také pěšky (necelé 2 km) dojdete po modré turistické značce. Je to unikátní dřevěná rozhledna, ze které jsou za slunečného počasí nádherné výhldy a hned vedle ní je dětský lanový park pro děti od 12 let. I tady je možnost drobného občerstvení.

Dobré jídlo si můžete dát také v restauraci “U Zámku”

A kdo ve Slatiňanech nestál frontu na vyhlášenou zmrzlinu, tak jako by ve Slatiňanech snad ani nebyl. Zmrzku si dejte zde na výjezdu ze Slatiňan směrem na Nasavrky po pravé straně.

Babiččin dvoreček – Licibořice

Příjemné místo pro rodiny s dětmi, kde se dozvíte vše o tradičním hospodářství. Domácí zvířata je možné si nejen prohlédnou, ale i pohladit a nakrmit. Děti (možná i dospělí :)) se dozví, co je to cep nebo řešeto.

V Babiččině dvorečku se můžete také občerstvi nebo si koupit produkty z ovčí vlny, sýrů, dětské hračky

Otevírací dobu, fotografie a další informace najdete tady.

Keltská naučná stezka u Nasavrk

Foto: http://www.nasavrky.cz/chci-si-projit-keltskou-stezku/ms-2384/p1=57

Okružní stezka, na které je umístěno 20 naučných tabulí a která je 9,5 km dlouhá, začíná z Keltského archeoparku u zámku Nasavrky a vede krásnou krajinou – okolo vodopádu do obce Hradiště, na rozhlednu Boika nebo ke kamennému keltskému kruhu.

Stezka není obtížná a pokud máte sportovní kočárek, můžete ho vzít s sebou.

Víc o Zemi Keltů si přečtěte tady.

Stezka mladého lesníka u Trhové Kamenice

Stezka, která se nachází mezi Trhovou Kamenicí a Nasavrky, je 400 m dlouhá a najdete na ní 10 stanovišť. Na každém stanovišti je pro děti připraven konkrétní úkol – zvířecí doskoky, kličkovaná, hod šiškou na kůrovce a další.

U stezky je také venkovní tělocvična –  najdete tam kombinovanou sestavu, řetězový most, ručkovadlo, hrazdy a otočku z kulánů.

Protože se stezka může hůř hledat (my bloudili, a to jsme místní), dávám vám sem raději i GPS: 49,814946 15,789685

Pokud se nepůjdete projít ještě po lese, nebo na houby, zabere vám tenhle výlet cca 30 minut, max hodinku.

Veselý Kopec

Muzeum v přírodě, které najdete na Veselém Kopci vás určitě okouzlí. Malé chaloupky, celkem 30 stavení, ve kterých zjistíte, jak se bydlelo dřív. Tyto expozice přináší svědectví o životě a práci drobných rolníků od první poloviny 19. století do poloviny 20. století.

 Ve skanzenu se pravidelně konají zajímavé akce, např. jarmarky, trhy, předvádění tradiční výroby.

Spoustu dalších informací o Veselém Kopci najdete na oficiálních stránkách.

Pokud se zde nekoná akce, je možné osadu projít bezplatně.

Hlinsko – Betlém

Společně s Veselým Kopcem je hlinecký Betlém součástí Souboru lidových staveb Vysočina. Roubenky, které najdete v samotném centru Hlinska, si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Tuto hlineckou část si můžete nejen projít, ale podívat se můžete s průvodcem i dovnitř.

V některé roubence najdete obchůdek, v další informační centrum, nebo také restauraci.

Doporučuji navštívit kavárnu Mandala a ochutnat jejich výborné dortíky nebo vegetariánskou jídelnu Mandala, která funguje přes obědy.

Hned u řeky je také dětské hřiště.

V zimě v Hlinsku potěší sportovce sjezdovka, jejíž část vede nad silnicí.

A pokud budete v Hlinsku navečer, určitě zavítejte do naší hospůdky U Všech svatých, kde si můžete dát kromě dobrého pivka nebo vínka i výbornou a obrovskou pizzu 🙂

Za Hlinskem směrem na Krounu/Poličku navštivte také Vojtěchovskou rozhlednu, ze které budete mít nádherné výhledy na Pardubice, Chrudim, Orlické hory i Kralický sněžník a někdy můžete vidět až do Krkonoš.

Přehrada Seč, zřícenina Oheb

Přehrada Seč láká v létě ke koupání, ale i procházka, podél této přehrady je krásná. Krásný výhled na tuhle přehradu vás pak čeká právě z kopce, kde se nachází také zřícenina hradu Oheb.

Zřícenina je přístupná pěšky po zelené značce (odbočka k hradu) ze silnice č. 343 ze Seče okolo Sečské přehrady směr Trhová Kamenice.

V samotném městečku Seč najdete renesanční kostel sv. Vavřince z roku 1620 a renesanční zámek s cenným portálem, který je zároveň sídlem městského úřadu.

Přehrada Pařížov

Další krásnou přehradou, která stojí za vaši pozornost, je přehrada Pařížov a kam se můžete podívat hned po návštěvě Seče, protože jsou od sebe vzdálené pouhých 12 km. U přehrady je možné zdarma zaparkovat a projít se po okolí.

Záchranná stanice Pasíčka, Brána do pravěku

Záchranná stanice a ekocentrum Pasíčka je místo, kde se starají o zraněná nebo nějak handicapovaná zvířátka. Expoziční část areálu tvoří trvale handicapovaná zvířata žijící v ČR. Informační kiosek pak nabízí možnost posezení, drobné občerstvení a pro děti je zde i hřiště se skluzavkou.

Součástí stanice je i geopark Brána do pravěku, kde můžete s dětmi nahlédnout, jak toto území vypadalo v dávném pravěku. Sahání na exponáty je v expozici dovoleno, naopak je to nezbytná nutnost. Expozice je určena všem věkovým skupinám. Přístup do velké části expozice je bezbariérový, řada exponátů je doplněna popisky v Braillově písmu.

Z geoparku vede také naučná stezka do Nového Boru, které je pro změnu bránou do Toulovcových Maštalí.

Víc o této stanici najdete tady.

Planetární stezka Proseč

U Městské knihovny v Proseči začíná stezka, kde se dozvíte všechno o naší sluneční soustavě. Okružní stezka je model naší soustavy v poměru 1:1 miliardě a je dlouhá cca 8 km.

Při procházce po této stezce můžete navštívit také rozhlednu Terezka, okolo které stezka vede. Vše o tomto projektu se dozvíte na tomto webu.

Okres Svitavy

Minifarma Falbgery – Borová

Do Borové zajeďte do rodinného zookoutku s cca 30 druhy a plemeny zvířat. Při komentované prohlídce se dozvíte o životě místních zvířátek. Budete mít také možnost svezení se na poníkovi, povodit kozičky na vodítku, nebo nakrmit göttingenská miniprasátka.

Víc se dočtete zde.

Hrad Svojanov

Jeden z nejstarších královských hradů v ČR. Navštívit můžete jen venkovní areál, který si sami prohlédnete, nebo vnitřní prostory hradu s průvodcem (k dispozici jsou dva okruhy). Kdo chce zažít, jaké to je na hradě bydlet, můžete se v tomto hradu přímo ubytovat.

Toulovcovy Maštale

Na rozmezí okresu Chrudim a Svitavy se rozprostírá přírodní rezervace Toulovcovy Maštale. Jedná se o pískovcové skalní útvary.  Soustava uzoučkých roklí tvoří skryté skalní městečko, které je protkáno systémem chodebjeskyní a děr se zajímavými názvy jako Kuchyně, Sklep, Myší díra nebo Zvon.

Stezky nejsou vhodné pro kočárky ani odrážedla.

V okolí najdete rozsáhlou síť cyklostezek, které vás provedou nádhernou místní krajinou.

Odkud, kam, Jake trasy a další podrobnosti najdete např. tady

Litomyšl – zámek, náměstí

Rodné město Bedřicha Smetany stojí za návštěvu. Zastavit se můžete u zámku, který obklopují nádherné zahrady. Vedle zámku je unikátní lanový park.

Kousek od zámeckých zahrad najdete klášterní zahrady.

Smetanovo náměstí nadchne každého svou architekturou. V kavárně Choco cafe určitě zajděte ochutnat čokoládové bonbony, které si zde sami vyrábí.

Kousek od náměstí je také krásné dětské hřiště, které s dětmi nemůžete vynechat.

Mladějovská úzkokolejka

Děti i dospělí, kteří milují vláčky budou z této atrakce určitě nadšení. Výletní vlak tažený původními parními lokomotivami z roku 1918 a 1929 na úzkokolejné trati o rozchodu pouhých 600 mm.

Trať úzkokolejky vede krásnou přírodou po úbočí Hřebečovského hřbetu. Vlak jezdí jen párkrát za den a je dobré si zkontrolovat konekrétní čas na oficiálních stránkách.

Okres Ústí nad Orlicí

Nové Hrady – zámek, obora s daňky a muflony

Okolí zámku Nové Hrady, kterému se říká české Versailles, je tak nádherné a po tom, co se o zámek začali starat noví majitelé, místo jenom vzkvétá. Klidně zde můžete strávit celý den. Kromě vnitřních prostor zámku, navštivte krásně upravené zahrady, labyrint, stáje s koňmi, muzeum motokol nebo galerii klobouků, u které se nalézá voliéra s papoušky.  Ale i samotná procházka okolo zámku vás určitě nadchne.

Kousek od zámku je obora, kde můžete vidět hodně z blízka daňky či jeleny. Zvířata lze pozorovat i z dřevěné vyhlídky na pastvině za muzeem cyklistiky

Vstup do areálu je placený: 60,-/dospělý. Dále se platí za vstup do zámku, labyrintu, galerie i muzea do každého zvlášť. Ceny si zkontrolujte na oficiálních stránkách. Ale i procházka po zahradách a okruh okolo zámku opravdu stojí za to.


V areálu se nachází také kavárna a restaurace.

Parkovat se dá pod zámkem na (tuším) placeném parkovišti.

Pinguin Park Česká Třebová

Areál plný atrakcí, který nadchne nejednu malou bytost. Děti se v parku vyřádí na šlapacích kárách, klouzačkách, koloběžkách, trampolínách nebo opičí dráze. Součástí je i vodní část, takže dětem vemte pro jistotu i náhradní oblečení.

Parkovat můžete v areálu zdarma.

Víc informací najdete zde.

Cyklostezka údolím Tiché Orlice z Chocně do Letohradu

Jedna z nejkrásnějších cyklostezek v ČR vůbec. Cesta do Letohradu vede krásným údolím podél řeky Tichá Orlice, není náročná, s minimálním převýšením, dlouhá 35 km, z velké části vhodná i pro in-line bruslaře.

Obecně je Ústecko-Orlicko vyhlášené právě velkou sítí cyklostezek. Víc o cyklostezkách se můžete dozvědět třeba v tomto článku.

Přírodní bludiště v Brandýse nad Orlicí

Mezi pomníkem J. Á. Komenského a Tichou Orlicí v Brandýse nad Orlicí najdete přírodní bludiště, které na čtvercovém podkladě znázorňuje poledníky a rovnoběžky. Sezóna zde začíná v květnu a končí poslední zářijový víkend. Cena vstupného je 40,- a 25,- za vstupné snížené.

Pravěká osada Křivolík

U vesnice Kozlov nedaleko České Třebové vyrostla pravěká osada Křivolík. Jedná se o přírodní muzeum a archeologické centrum. Smyslem této osady je co nejlépe přiblížit a informovat o pravěku. V případě akce na Křivolíku můžete potkat i pravěké obyvatele.

Parkovat je nejlepší u restaurace Na Horách a poté jít po zelené turistické značce až k rozcestníku „Uhrovy doly“ a poté se vydat po modré turistické značce. Časově vás tenhle výlet vyjde na cca 1,5 až 2 hodiny. Vstupné je dobrovolné.

Další informace o osadě si můžete přečíst zde.

Pokud si chcete udělat menší výlet po okolí, doporučuji přečíst tenhle článek, kde se dozvíte o 4 kilometry dlouhém okruhu z Kozlova přes tuto osadu Křivolík.

Babiččin statek – Líšnice u Žamberka

Minifarma v obci Líšnice je krásné výletní místo, kde uvidíte domácí zvířata našeho venkova. Vidět a zažít tady můžete babiččin zvěřinec, bylinkovou zahrádku, labyrint z vrbového proutí, pocitový chodník, nebo sobotní jízdy na koních V Dědově spižírně se najde i nějaká ta dobrota na zahnání hladu. Nechybí zde ani dětské hřiště.

Strávit zde můžete hodinu stejně jako celý den :). Parkovat se dá u areálu na neplaceném parkovišti.

Víte o nějakém dalším místě? Napište ho pro ostatní sem do komentářů. Tak a kam vyrazíte? 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.