Tak a před námi jsou posledni dva dny ve Slovinsku. A potože jsme chtěli zažít co nejvíc ze Slovinska za poměrně krátkou dobu, rozhodli jsme se, že nemůžeme vynechat přímořskou část téhle země. Rozloučili jsme se proto s hlavním městem a vydali se nejdřve do města Koper.
KOPER
Koper je malé přístavní městečko, které na vás dýchne přátelskou a klidnou atmosférou. Parkovat můžete kousek od centra, blízko stadionu na velkém placeném parkovišti. Hned u parkoviště nevynechejte fast food s (nejen) mořskými plody. Za slušný peníz tam dostanete velkou porci opravdu výborných kalamárů (ty já teda nemůžu vynechat nikdy, když jsem u moře). A tyhle byly jedny z TOP, který jsem kdy měla.
Hned jak jsme se trochu posilnili, vydali jsme se projít centrum. Rozhodně tu nečekejte davy turistů. A právě proto mi tohle místo bylo o dost sympatičtější než sousední Piran (o tom ale později).
Prošli jsme obě náměstí a úzké uličky, které jsou v celém historickém centru.
Koper má dokonce městskou pláž. Sice malou, ale má. V sezóně tu ale může být slušný nával.
PORTOROŽ
Počasí ale opravdu lákalo na pláž, proto jsme zamířili do Portorože, kde jsme se ubytovali a vydali se na pláž. Zřejmě právem je tohle místo označované za idealní pro rodiny. Je tu mimo jiné také pláž s pozvolným vstupem do moře s poměrně prostornou písečnou pláží. V jejím bezprostředním okolí jsou restaurace a kavárny. A protože Emmička je vodní živel, rozhodně koupání v moři nemohla vynechat.
Co jiného ještě můžete najít v Portoroži? Jedná se o lázeňské město, které je součástí Piranu a v doslovném překladu znamená “Přístav růží”. Najdete tu spoustu restaurací a kaváren, malých obchůdků, kasino, zabavní park (taková naše pouť). Mezi Piranem a Porotoroží je také velmi vyhlášený aquapark Laguna.
PIRAN
Druhý den jsme si naplánovali návštěvu Piranu. I přes trochu horké počasí jsme plán nezměnili a vyrazili. Zapomeňte na parkování u centra. A ani tam nejezděte. V sezóně už vůbec ne. Jestli to i tak chcete zkusit, připravte si pevný nervy. Po půl hodině hledání parkovacího místa jsme stejně jeli o kousek zpátky a zaparkovali v parkovacím domě. Je to i levnější a bez zbytečnýho stresu. Navíc odtud můžete jet zdarma autobusem, který jezdí v pravidelných intervalech přímo do centra.
Piran je nejznámější a nejnavštěvovanější přímořské město ve Slovinsku. Že je turisty opravdu vyhledávané jsme si všimii hned. Rozhodně to není nějak poklidné místo. Za návštěvu ale rozhodně stojí.
Navštívit zde můžete velké kruhové náměstí, kostel, který se tyčí nad městem a ze kterého je hezký výhled jak na chorvatské, tak italské pobřeží, městské hradby a projít se úzkými uličkami.
Rozhodně nevynechejte procházku na nábřeží, které lemují obrovské vápencové kameny z jedné strany a restaurace ze strany druhé.
Piran je opravdu kouzelné místo, i když na mě díky klidnější atmosféře víc zapůsobil Koper.
Z Piranu jsme se museli vydat kvůli začínající bouřce. Déšť nás pak zahnal na hotel, kde jsme alespoň chvíli odpočívali a poté se vydali na rychlou otočku do chorvatského Umagu za známými.
Další den už jsme se opět stěhovali, bohužel jsme ale opustili Slovinsko. Zemi, která je zatím českými turisty opomíjena a která nabízí tolik možností a tolik krásných míst, které jsme za jedenáct dní nemohli ani zdalaka navštívit.
Věřím tak, že jsem vás svými články z téhle země inspirovala alespoň na tolik, že jednou Slovinsko zařadíte mezi svoje navštívené destinace 🙂
V posledním díle se můžete těšit na návštěvu hlavního města Chorvatska.
Všechny fotky z našeho pobytu u slovinského pobřeží najdete tady:
Ahoj, jmenuju se Verča a svůj blog Máma na cestách jsem si založila v létě 2017. Píšu sem články se spousty tipy, kam s dětmi vyrazit, itineráře z různých koutů světa (Nový Zéland, Dubaj, Slovinsko, aj), ale taky články o starostech všedních dní na mateřské.
Cestujeme často v rámci house sittingu, díky kterému šetříme na cestách statisíce korun ročně.
Taky většinou cestujeme sami na vlastní pěst, protože nechceme být s dětmi vázaní cestovní kanceláří. Což ale neznamená, že služby cestovní kanceláře někdy nevyužijeme.
Cílem blogu je motivovat všechny rodiče k tomu, aby se ani s dítětem nevzdávali svých přání a šli si za svými sny. Ať už je to cestování, nebo cokoliv jiného.