Potratila jsem… už nikdy nebudu stejná

Dlouho jsem přemýšlela, jestli chci o něčem, co mě tak zasáhlo napsat článek. Jenže po otevřeném příspěvku na sociálních sítích a všech reakcí, které mi přišly, zpráv, které jsem dostala i od mých kamarádek a známých, které si tím také prošly, jsem zjistila, že potrat ve svém životě zažilo a zažívá velké množství žen. Takové množstí, až mě to skoro děsí.

Proto jsem se rozhodla napsat i svůj příběh. Příběh, který změnil můj pohled na těhotenství, na všechny ženy i na mě samotnou a můj pohled na svět.

Naše snaha podruhé otěhotnět

Naši první holčičku jsme si chtěli užít a sourozence jsem pro ní chtěla někdy okolo jejich 3 let. Potom, co se mi podařilo poprvé otěhotnět skoro okamžitě, jsme se o další miminko nechtěli snažit s nějakým velkým předstihem. Loni jsme měli svatbu a potom jsme si chtěli užít ještě jednu větší cestu do zahraničí. Na naší svatební cestu jsme jeli na cestu kolem světa. Bylo to 3 měsíce před Emmičky třetími narozeninami. Na cestách jsme si řekli, že by už bylo fajn, kdyby Emmička měla sourozence. Sourozenec by sice nepřišel v Emmičky 3 letech, jak jsem si naplánovala, ale v 3,5. V tu chvíli mi to ale přišlo jako nejlepší. Emmička už nevyžadovala tolik péče, domluvila jsem se s ním o všem, takže pro příchod dalšího člena rodiny ideální stav.

Jenže přišla menstruace a pak další a další. Když přišla i po třech měsících, říkala jsem si, co je špatně. Co se ve mně po 3,5 letech změnilo. Co je jinak? Jakto, že to nejde? Začala jsem o sobě pochybovat. Sice jsem se snažila úplně nepřipouštět, že by to nešlo, ale hlodalo to ve mě.

Těsně před cestou jsem se nechala přeočkovat proti tetanu, tak jsem si chvíli i říkala, jestli za to, proč nám to nejde, nemůže třeba tohle očkování. Kdo ví…

Po pěti měsících marné snahy jsem se rozhodla objednat k doktorovi. Abych se ujistila, že je moje tělo v pořádku a všechno funguje tak, jak má. Na prohlídce mě doktor uklidnil a řekl, že někdy to prostě trvá. V průměru každému páru 5 měsíců. Někomu to jde rychlejc, někomu pomalejc, ale nějaké umělé zásahy by mi doporučil až po roce marného snažení. Odcházela jsem tak v klidu s pocitem toho, že to už brzy vyjde.

Pak to přišlo

To že zase přišly moje dny jsem málem obrečela. Když ale trvaly místo sedmi dnů jen dny tři a menstruace byla opravdu mírná, začala jsem být trošku nervózní, protože přesně takhle mi začalo těhotenství s Emmičkou. Po pár dnech jsem si tak udělala těhotenský test. A k mému úžasu byl pozitivní. Sice jen slabounká čárka, ale byla tam. Měla jsem obrovskou radost, že se nám to podařilo. Bylo to ale opravdu na začátku, nechtěla jsem jít ani k doktorovi, protože jsem věděla, že by mi vlastně ještě nic neřekl. I Filipovi jsem to chtěla říct, až by to bylo potvrzené od doktora.

Po pár dnech jsem ale začala krvácet. Bylo mi hrozně, chtělo se mi brečet. Bylo to v den, kdy jsme slavili Emmičky narozeniny – ke konci oslavy. Takže si dokážete představit, jak jsem se musela přetvařovat, abych na sobě nenechala nic znát. Nechtěla jsem nikomu nic vysvětlovat. Filipovi jsem to ale řekla a dohodli jsme se, že si zajedu do nemocnice na pohotovost, aby se na mě mrkli. Věděla jsem, že takhle brzy k potratům dochází často, takže mi šlo hlavně o to, abych něco nezanedbala.

Na pohotovosti mi znovu udělali těhotenský test, zeptali se mě na problémy a vyšetřili mě. I když ještě ráno mi vyšel test pozitivní, v nemocnici mi řekli, že vyšel test negativní. Moc jsem to nechápala, ale věřila jsem tomu, co mi říkali. Paní doktorka mi po ultrazvukovém vyšetření řekla, že tam nic nevidí, že v tomhle stádiu by ani nic vidět na ultrazvuku nebylo s tím, že až přestanu krvácet, mám jít na kontrolu ke svému gynekologovi. Dost mě to vzalo, obrečela jsem to, ale smířila jsem se s tím ještě vcelku rychle. Prostě to tak nemělo být.

Asi po deseti dnech mě ale začalo bolet v podbříšku přesně tak, jak když jsem byla těhotná poprvé. Přišlo mi to zvláštní, a protože jsem měla u sebe poslední těhotenský test, zkusila jsem si ho udělat. K mému překvapení se ukázaly dvě dost výrazné čárky. Zavolala jsem si tak ke svému doktorovi, řekla mu, co a jak a odjela na vyšetření.

Na ultrazvuku už byl vidět plod. Doktor nechápal, jak mohl v nemocnici můj těhotenský test vyjít negativní a řekl mi, ať přijdu za dva týdny zase na kontrolu. Protože jsem trochu pořád špinila, předepsal mi Ascorutin a šla jsem domů. Určitě nemusím popisovat, jak jsem byla šťastná. Nechápala jsem sice, proč mi v nemocnici vyšel test negativní, ale to bylo teď bezpředmětný. Pocit štěstí jsem si užívala ještě 10 dní.

Potratila jsem

Po deseti dnech mi z ničeho nic začalo být strašně špatně. Dostala jsem křeče, nemohla jsem se ani hnout a špinění se změnilo v krvácení. Bylo večer a já jsem byla doma sama s Emmičkou. Ležela jsem na gauči a přesně jsem si vybavila kontrakce při porodu. Začala jsem hledat všechno možný na internetu a hrozně jsem se bála. Bylo mi jasný, že tohle bude hodně špatný.

Doktor mě hned druhý den vyšetřil. Plod byl větší než na prvním vyšetření, což bylo pozitivní. U plodu byl ale hematom. Byla jsem poslaná domů s tím, že pokud má k potratu dojít, tak k němu dojde a bohužel to ničím než klidovým režimem neovlivním.

Celé odpoledne jsem pak měla velké křeče, které vyústili v ještě větší křeče, které jsem musela trávit na záchodě. A pak to přišlo. Úleva. Najednou se mi udělalo dobře, přestalo mě bolet břicho a necítila jsem vůbec nic.

NIC…

Bylo mi jasný, že tenhle boj jsem prohrála. Ten pocit prázdnoty se nedá popsat. Věděla jsem, že moje miminko odešlo. Že už není mojí součástí.

Druhý den jsem si udělala těhotenský test. Dvě čárky mizely. Bylo mi špatně, na zvracení, chtělo se mi křičet. Dávala jsem si spoustu otázek, proč zrovna já. Cítila jsem šílenou bolest.

Bolest u srdce.

Bolest z toho, že to svoje miminko nikdy nepoznám.

Že ho nikdy nebudu moct obejmout, že nikdy nepoznám jeho smích, pláč, hlas. Nikdy ho neuslyším říkat „mami“.

Že nikdy nepozná svoji velkou ségru.

Že ho nikdy nebudu moct obejmout.

Bolest z toho, že jsem zklamala. Že mě zklamalo vlastní tělo.

Pocity beznaděje a bolesti se nedá popsat slovy. Takhle psychicky špatně mi asi ještě nikdy nebylo. Ten pocit prázdnoty jsem nikdy nezažila.

Byl to sedmý týden.

Zvládnu to sama

Na kontrole mi doktor potvrdil to, že v děloze už není miminko. Bohužel bylo ale na ultrazvuku vidět, že tam je spoustu „věcí“, které tam rozhodně být nemají. Bylo mi proto doporučené podstoupit kyretáž. Vyčištění dělohy v nemocnici pod narkózou. Byla jsem připravená na to, že mi tohle doktor řekne. Načetla jsem si toho před návštěvou doktora opravdu dost. Kyretáž jsem podstoupila po šestinedělí a věděla jsem, že teď nechci. Ne proto, že by to bylo bolestivé. Ale proto, že jsem nechtěla čekat další tři až šest měsíců, které se doporučují doktoři jako období před dalším těhotenstvím. A taky hlavně proto, že jsem věřila, že to moje tělo zvládne. Že mám schopnost se uzdravit a projít si tím vším sama. Bez nějakého zásahu.

Doktor se tomu nebránil. Řekl mi, že čištění může trvat až dva měsíce a pokud nebudu mít nějaké teploty nebo jiné problémy, ať přijdu po první menstruaci na kontrolu.

Naordinovala jsem si kontryhelový a řebříčkový čaj, kterým jsem se denně prolévala, na internetu jsem si našla videa s jógovými cviky po potratu a na zahojení dělohy a protože mamka kdysi studovala akupunkturu a tradiční čínskou medicínu, zašla jsem si i dvakrát na akupunkturu. Já, která nesnáším jakýkoliv braní krve, jsem do sebe nechala napíchat několik jehel po celým těle. Překonala jsem sama sebe. Protože jsem prostě věřila, že mi tohle pomůže. Že se z toho musím dostat sama.

Stalo se mi to z nějakýho důvodu. Možná proto, abych si uvědomila, že život se naplánovat nedá. Možná proto, abych si víc vážila toho, co mám. Možná proto, abych věřila víc svýmu tělu a poznala sama sebe.

Po měsíci a půl jsem přišla na kontrolu. Bála jsem se, že i přesto všechno, co jsem pro sebe udělala, budu poslaná do nemocnice na zákrok. Že se zase zklamu sama v sobě. Ale… Na ultrazvuku už nebylo vidět nic, co by v děloze nemělo být. ZVLÁDLA JSEM TO. Moje tělo to zvládlo. Spadl mi obrovský kámen ze srdce

Šrám na duši po ztrátě miminka se jen tak nezacelí. Pocit toho, že jsem se ale sama dokázala fyzicky uzdravit pro mě bylo malou náplastí na mou duši.

Pocit ztráty jen tak nepřebolí. Věřím ale, že dušička toho malýho človíčka, která už jednou byla mojí součástí, znovu přijde. Přijde, až bude ten správný čas. A já budu zase nejšťastnější.

Tenhle článek bych ráda věnovala všem ženám a maminkám, které si prošly potratem. Věřte, že jednou to přijde. Najděte si nějaký koníček, kterému se můžete věnovat a kterým začenete ty nejhorší myšlenky a věřte, že dušička toho vašeho miminka už jen čeká na ten nejvhodnější okamžik, kdy vám přijde do života. Nebojte se o tom mluvit. Uvidíte, že vás překvapí, kolik žen okolo vás si prošlo nebo prochází tím samým.

Vy ostatní – neptejte se

Stejně tak bych byla ráda, aby si článek přečetli všichni ti, kteří se na potkání ostatních ptají:

„Tak kdy už budete mít druhý?“

„Nejsi těhotná?“

„Tak kdy do toho praštíte?“

„Ještě nejste v očekávání?“

Až přijde ten vhodný čas, tak se o tom určitě dozvíte. Ale do tý doby se neptejte. Nikdy nevíte, čím si daný člověk prochází a čím mu můžete tak moc ublížit. Je to jen otázka. Ale pro někoho, kdo si prochází něčím takovým, to může být dost bolestivé.

Držte se a věřte v sebe <3

13 odpovědí na “Potratila jsem… už nikdy nebudu stejná”

 1. Děkuji za pěkný článek. Sice jsem nepotratila, s manželem se ale už půl roku snažíme o naše první miminko. Já si samozřejmě myslela, že to půjde hned, věk na to mám a oba jsme nikdy žádné zdravotní problémy neměli. Ale nejde to a já se občas přistihnu, že představám věřit svému tělu. A pak kolem mě všichni těhotní a ptají se, proč ještě nečekáme a že my asi na ty děti moc nejsme…to pak hrozně bolí… Ale jak píšete, důležitý je mít nějaký koníček, zabavit hlavu a moc to neřešit. Ono si k nám snad jednou cestu najde. A k vám taky. 🙂

 2. Letos v breznu jsem potratila. Samovolne, v 6tt. Dodnes mi je smutno…ale verim, ze miminko k nam prijde 🙏🏽 a nas prvorozeny syn bude mit partaka ❤

  1. Já vloni otěhotněla neplánovaně. Prostě si mě ta naše cácorka, shodou náhod taky Emmička, vybrala. Neměli jsme s přítelem ideální vztah, měla jsem myšlenky, a dodnes se za to stydím, že půjdu na potrat. Díky bohu, jakmile jsem viděla tu malou tečku na ultrazvuku, věděla jsem, že se jí nevzdam. Že nemám právo na to zabít něco tak bezbranného. Teď jí je přes 5 měsíců a vím, že nikdy nikoho nebudu milovat víc, než ji. Ikdyž je to s ní těžké, neboť jsem beran a ona taky a umí svou osobnost projevit už teď, ale ona mi za to stojí.
   Přeju hodně štěstí a síly. Věřím, že až bude správný čas, ta malá dušička si vás opět najde ❤️

 3. Dekuji za vaši zkušenost. Zitra to bude sest tydnu, co jsem šla na kontrolu v 10. tydnu a tam zjistila, ze miminku už téměř dva týdny nebije srdíčko. Snažili jsme se o nej třičtvrtě roku. Věřím, ze každá zkušenost v životě je důležitá, ze nas má něčemu naučit. I kdyby jen větší pokoře k sobě a svému tělu. Držím pesti nam všem, abychom si tuhle zkušenost nemusely zopakovat.

 4. Dekuji za vaši zkušenost. Zitra to bude sest tydnu, co jsem šla na kontrolu v 10. tydnu a tam zjistila, ze miminku už téměř dva týdny nebije srdíčko. Snažili jsme se o nej třičtvrtě roku. Věřím, ze každá zkušenost v životě je důležitá, ze nas má něčemu naučit. I kdyby jen větší pokoře k sobě a svému tělu. Držím pesti nam všem, abychom si tuhle zkušenost nemusely zopakovat.

 5. Děkuji za článek…jakoby úplně vystihl mé pocity před 2 a půl lety, kdy jsem po běžné rutinní kontrole v 11.tydnu volala s brekem manzelovi, že to nechápu, ale že mu nebije srdíčko…já musela ze zdr.duvodu na kyretáž a to byla hrůza
  …ne ten zákrok, ale ležela jsem tam den před a den po a ten čas na přemýšlení o samotě byl šílený, manžel musel být se starší tříletou. Na rady lékařů jsme moc nedali a hned po první menzes jsem otěhotněla a teď tu kojim holčičku 20 měs 😉 Hlavně věřit, že bude zase dobře…já víceméně probrecela doma asi 14 nocí, ve dne jsem se musela držet kvůli dcerce a pak to začalo být lepší. Rychlé další tehotenstvi ránu skoro zahojilo, ale občas jsou dny, kdy si na broučka vzpomenu a doteď si říkám, jak by asi vypadal(a), zda by to byla holčička či chlapeček (jsem přesvědčená o holčičce ale kdoví), …v den plánovaného termínu porodu jsem si i probrečela.
  Držím moc palce, aby si k vám našlo cestu brzy, hodně to pomůže 🙂

  1. Až když to člověk prožije, tak zjistí jak moc častá věc to je, do té doby jsem neměla absolutní tušení, že potraty se dějí tak často. Moc se o tom nemluví, tak dobře za každou ženu, která se o tom mluvit nebojí. Mně se to stalo při prvním těhotenství a na další jsme čekali dva roky a i když dle vyšetření neměl být žádný problém, tak se zadarilo až po návštěvách kliniky asistované reprodukce, to už naštěstí vše dobré dopadlo.

 6. Krásný a zároveň smutný článek. I když jsem potrat neprodělala, o prcka jsme se snažili přes 3,5 roku! Taky to bylo šílené období plné pochybností v sebe samu. ❤️ A když se mi to opozdilo, vůbec mě nenapadlo, že jsem těhotná. Chvíli jsem to psychicky vstřebávala a když už jsem skákala radostí, začala jsem špinit – měla jsem také hematom. Ten strach byl naprosto ochromující… Ale štěstí nám přálo nakonec, máme 11ti měsíčního chlapečka. 🥰

 7. Dekuji za článek, jako byste mi mluvila z duše… s tou bolestí… s těmi vsetecnymi otázkami okolí. Ohledně první dcery a pořizování sourozence jsem měla stejný názor jako vy… říkala sem si pockame, až jí bude 4 nebo i 5 let… ale neplánovaně jsem otěhotněla, když ji bylo 3,5 roku. Když jsem videla tu “tečku” na ultrazvuku… odehrálo se ve mne všechno možný, ale nakonec převládla strašná radost a štěstí, a hlavně i víra ve vlastní tělo, protože o první dceru jsme se snažili víc jak půl roku. Vše probíhalo v pořádku, až na nevolnosti, byla jsem šťastná a těšila jsem se… Až do 14.tt. kdy mi po screeningovem vyšetření dr. Sdělil, ze je vysoká pravděpodobnost downova syndromu a odeslal nás na další vyšetření… šok! Pláč, bezmoc.. otázky proč proč proč…. hned druhy den jsem podstoupila další vyšetření, po kterém následovaly dny čekání na výsledek. Nebudu popisovat, jak hrozné a nekonečné to bylo… ale pak 4.den zazvonil telefon a veškeré zbytky snu se rozplynuly, bylo to na 100%… Downův syndrom. Doporučení – co nejdřív se rozhodnete o potratu. Další 2dny jsem jen probrecela a stále se ptala, proč já… ale věděla jsem, ze bychom to nezvládli… já bych to nezvládla… tedy potrat… v 15.tt. Už ale “klasicky” potrat není možný, ženě se musí vyvolat porod… už jen kdyz jsem cetla a podepisovsla všechny ty souhlasy o tom, co mě čeká… měla jsem pochybnosti, jestli to zvládnu, to zoufalství se snad nedá popsat. Mám jít a zabít své dítě, protože bych nezvládla žít s takovým postižením… pořad jsem si jen hladila bricho, brečela, omlouvala jsem se své malé holčičce, ale ze nemuzu jinak… nedala bych to. Nakonec jsem tu hrůzu zvládla… 2 dny v nemocnici, Manžel byl doma s mladší… řeknu to natvrdo, kdo to zažil ví… otresny zazitek😢 fyzická bolest byla to nejmenší…. tělo se brzy vzpamatovalo, ale duše bolela dlouho… vlastně pořád trochu bolí… den plánovaného porodu jsem obrecela, už jsme měli i jméno…
  hodně částo si i dnes (2roky potom) vzpomenu a orosí se mi oči nad myšlenkami, jak by asi vypadala, jaké by to bylo, kdybych se rozhodla jinak. Vím, píšete tu o samovolně ztrátě těhotenství… tohle je něco jiného… něco, co bych si nikdy nemyslela, ze by mě mohlo potkat, byla jsem přeci tak mladá… čas rány zahojil… alespoň trochu. Na další těhotenství jsem čekala víc jak rok, ale podařilo se, a dnes si chovám 3mesicni zdravou holcicku… dekuji za ni každý den, za obě své děti, není to samozřejmost…

 8. Mam to podobne. Kdysi jsem na potrat sla dobrovolne, zrovna jsem se rozvadela, bylo to spatny vsechno. Dokonce se udrzel i pres postinor, coz doted moje doktorka nechape. Nasledne prvni potomek na prvni dobrou, jak pises. Takze jsem o sve a muzove plodnosti nemela pochyb. 2x hned napoprve. Ted se snazime o druhe a nedari se. Vycitam si, ze kdyz jsem tehdy mohla, nechtela jsem a ted kdyz chci, nejde to. A nejhorsi jsou ty pitome dotazy ostatnich – tak kdy bude druhe? Ted nedavno na svatbe kamaradu jsem take dostala menzes a zase o tyden driv. Takze si myslim, ze to prave byl samovolny potrat hned na startu. Taky jsem to obrecela. A na debilni dotazy odpovidam, ze uvidime. A pak se ptaji a jakoze chcete, nebo ne? Chjo … premyslet lidi, fakt…

 9. Otázky na druhé dítě v období po potratu byly hodně špatné a až neuvěřitelně časté. Ty lidi to snad cítili. Onehdá se mě kolegyně zeptala: „Tak co, děláte na druhým?“ Nejhorší otázka ever.

 10. Také jsem přišla o druhé dítě v roce 2020. V desátém týdnu přestalo tlouct srdíčko. A i když mám teď sedmiměsíčního chlapečka, ta bolest ve mě někde stále je. Během tří měsíců po kyretáži mi oznámily čtyři mé velmi blízké kamarádky, že čekají miminko. Nic horšího jsem nezažila. Ten souboj, kdy to přejete, ale ptáte se „A proč mě to nevyšlo, kde je moje miminko?“ Jen při té vzpomínce na tu ukrutnou bolest brečím. První dcera jinak počata na první pokus. To druhé miminko taky na první pokus. A na syna jsem si musela počkat, rok a půl snažení. A v okamžiku, kdy jsem se na to chtěla vykašlat, protože jsem byla psychicky dost nalomená z neustálých neúspěchů, tak jsem otěhotněla. Zázrak.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..