Plavání s miminkem – jak probíhají kurzy v plaveckém centru U Majáku v Pardubicích

Na plavání s Emmičkou jsme začali chodit v jejich 6ti měsících. Takže loni v září. Protože v našem městečku se žádné kurzy plavání pro miminka nekonají, bylo mi jasné, že budeme muset dojíždět.

Na vyběr byl buď Žďár nad Sázavou, Havlíčkův Brod nebo Pardubice. Ještě teda Chrudim. Jedna z mých priorit ale byla slaná voda. Ta v Chrudimi není. Co mě odradilo od Žďáru i Havlíčkova Brodu, bylo to, že mi hodně známých říkalo, že hned na první hodině miminka potápí. To šlo trochu proti mému přesvědčení jít s Emmičkou na všechno v klidu a pomalu.

Takže volba padla na Pardubice. Tam jsem se ještě rozhodovala mezi Hastrmánkem a právě plaváním U Majáku, které nakonec vyhrálo, hlavně kvůli tomu, že se mi dříve ozvali a nabídli volná místa v kurzech. Tolik k mému výběru plaveckých kurzů 🙂

Jak probíhá první lekce?

První lekce je seznamovací. Miminko se seznamuje s vodou a s pro něj neznámým prostředím. Hodně záleží na tom, kdy s miminkem kurz začnete. Do tohoto plaveckého centra můžou začít chodit miminka od 4 měsíců. Čím dřív, tím asi rychleji se miminko naučí s vodou sžít a navíc si to ještě ve 4 měsících “pamatuje” z bříška (alespoň se to říká :). Obzvlášť jestli doma vaničkujete, přechod do bazénu nebude problém.

Na první lekci si zvolíte signálek. Heslo, které bude miminko upozorňovat, že se bude potápět. Emmičce říkám „rybičko, áá šup“. Jak už jsem ale psala dříve, na první lekci se ale s vodou teprve miminko seznamuje, a tak po zaznění signálku se miminku otře morkou rukou obličej. Tohle budete mít za úkol dělat i doma, aby si miminko zvykalo. Kromě toho se ale jako pak už na všech lekcích říkají různé básničky, zpívají písničky, děti se různě namáčí, pokládají na vodu, apod.

Co nezapomenout vzít s sebou?

Jsou věci, které napadnou určitě každého, přesto vám sem seznam toho, co vozíme na plavání my, napíšu.

  • Ručník
  • Župan – děti rychle prochladnou, v zimě jsem ho brala pokaždé
  • Sprchový gel
  • Tělový krém – protože voda vysušuje, tak je nutné, aby se po koupání miminka pořádně zase promazala.
  • Koupací plínky – jednorázové nebo plavky pro miminka. My používáme jednorázové, protože Emmičce se docela dost pravidelně stává „nehoda“ 🙂
  • Hřeben
  • Jídlo a pití – dostává hned po koupání, protože jí ve vodě asi jako nám všem pěkně vytráví a i když za tu dobu vypije půlku bazénu, i tak má žízeň 🙂

Pro sebe beru to samé, co pro Emmičku a navíc plavecké brýle, protože mě dělá problém mít pod vodou otevřené oči :). A pantofle k bazénu, které si pravidelně zapomenu v té rychlosti stejně vzít.

Jak probíhají další lekce?

Další lekce probíhají pokaždé hodně podobně, ale děti se ve vodě učí další a další věci. Místo otírání obličeje se po zaznění signálu děti polévají trochou vody z kelímku, později o trochu větším množstvím vody, až se dojde do stádia, kdy se potopí na chviličku pod vodu úplně. My šly s Emmičkou pod vodu poprvé asi po 5ti týdnech, 5ti lekcích. Postupně děti dostávají i pásky okolo bříška, berou se různé plavecké pomůcky, sbírají a nalepují vodolepky, pak i skákají do vody a další a další věci, které se také odvíjí od toho, jak šikový miminko zrovna máte 🙂

Jak vypadá plavecké centrum U Majáku?

U vstupu je místo na odložení kočárku, bund a bot, poté recepce s menším dětským koutkem, stoly a jídelními židličkami, kde po plavání Emmča vždycky dostává oběd, nechybí tedy ani mikrovlnka :). Na recepci si můžete koupit i drobnější občerstvení. Z recepce projdete do další částí, kde najdete šatny (pánskou a dámskou), záchod a tři dětské ohrádky. V dámské šatně je jedna cestovní postýlka, kam Emmču musím dávat, abych se zvládla převlíct do plavek. Jinak by to bylo na dlouho a myslím, že bysme na plavání chodili vždycky pozdě 😀 Jestli bysme ho vůbec stíhali 🙂 V pánské šatně není žádné bezpečné odkládací místo pro miminka, takže musí rodiče využít ohrádku na chodbě hned za dveřmi pánské šatny, nebo mít po ruce někoho na pomoc 🙂 Za dalšími dveřmi už je plavecký bazén, sprchy a záchod.

Zařízení není úplně nejnovější a trochu renovace by asi neuškodilo 🙂 Největší slabinou zařízení jsou sprchy, které tečou chvíli teplé, chvíli studené (hlavně, když se vypne nebo zapne voda ve vedlejší sprše), což je s malými miminky trochu problém a druhou slabinou v zimě byla velká zima při přechodu z bazénu do šaten i v šatnách. Momentálně, když venku svítí sluníčko, je tam zase pro změnu velký hic.

Jinak jsem ale s plaváním U Majáku spokojená a Emmička se na každou lekci těší. My chodíme na kurz, kde je instruktorkou Dana a protože jsme měli už dvě jiné instruktorky jako záskok, můžu s klidným svědomím říct, že právě Dana je ta nejlepší, co se týká přístupu k dětem a celkově vedení kurzu a jsem ráda, že chodíme právě k ní.

Další plus tohoto centra je, že si na lekci můžete vzít s sebou kohokoliv (tatínka, babičku, dědečka, tetu, strejdu, další sourozence, prostě kohokoliv 🙂 a navíc, můžou s vámi ve vodě i plavat.

Cena za 10 lekcí je 2.100 Kč

Doufám, že jsem alespoň trochu plavání s miminky v plaveckém centru U Majáku přiblížila a vy tak budete mít o něco jednodušší rozhodování, jestli vybrat kurz pro vaše miminko právě tady nebo se nakonec rozhodnete pro jiné místo.

Tak kdo se chystáte s miminkem také plavat nebo už chodite?

O tom, proč si myslím, že je plavání s miminky důležité až v dalším článku 🙂

2 odpovědi na “Plavání s miminkem – jak probíhají kurzy v plaveckém centru U Majáku v Pardubicích”

  1. Chci zaregistrovat rocni holčičku do plavecké školičky. Mate volné mistecko ještě v letošním roce? Děkuji za info

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..