7 důvodů proč by si děti měly hrát venku

To, že by děti měly velkou část dne trávit venku, je obecně známý fakt. Proč je to ale tak moc důležité?

V čem dětem hraní si venku pomáhá? 

1. Zlepšuje fyzický vývoj

Cvičení, sport a aktivní hra pomáhá dětem ve fyzickém vývoji a schopnostech, jako rovnováha, flexibilita, hrubá i jemná motorika. Studie ukazují, že při venkovní aktivitě děti spálí daleko víc kalorií a také víc posílí svaly a kosti. Navíc pobyt venku na sluníčku pomáhá získávat vitamín D, který je pro nás všechny tak důležitý a který mimo jiné snižuje pravděpodobnost chronických onemocnění.

2. Uklidňuje a zlepšuje psychiku

Každá fyzická aktivita vyplavuje endorfiny, tzv. hormony štěstí. Děti se tak při hraní a sportování venku cítí dobře. Navíc pobyt venku pomáhá odbourávat stres, který můžou pociťovat i děti (vážně to není problém jen dospělých!). Stresující pro děti může být cokoliv ve škole, školce, ale i doma. Pobyt venku jim tak pomůže utéct od každodenní rutiny.

3. Poznávání světa okolo nás

Co je pro děti víc, než poznávat a objevovat svět okolo nás? Všechno o čem si spolu doma povídáte, co se učí ve škole a školce, můžou děti na vlastní oči poznávat a taky zkoušet venku. Možnost to všechno vidět, cítit a zažít, dává dětem širší rozhled a snadnější prozumění tomu, co už někdy slyšeli nebo viděli na obrázku. Získají tak větší souvislosti.

4. Pobyt na čerstvém vzduchu

Čerstvý vzduch je základem pro zdraví. Pro ty, co bydlí ve městě, může být někdy problém dostat se do přírody jako takové, ale pobyt v přírodě a na čerstvém vzduchu je pro dětský organizmus opravdu důležitý. Nemusíte ale jet hned někam do lesa :). Stačí zajít do nejbližšího parku nebo na dětské hřiště. Rodiny, co bydlí v rodinném domku si pak můžou svoje vlastní hřiště postavit třeba na zahradě

Značka Wickey nabízí krásná a cenově dostupná dětská hřiště, která jsou vyráběná z kvalitního dřeva. Mrkněte na jejich stránky (odkaz níže), kde najdete velký výběr hřišť různých velikostí i v různých cenových relací. Díky impregnaci, která dřevo chrání proti povětrnostním podmínkám, už není nutné dřevo natírat. Obecně je jakékoliv dětské hřiště Wickey cenově dostupné.

5. Zlepšuje zrak

Různé výzkumy ukazují, že pobyt venku na přirozeném světle je pro oči daleko lepší, než při umělém světle doma. Při pravidelném pobytu venku je daleko nižší pravděpodobnost vzniku krátkozrakosti.  A to nemluvím o tom, jak negativní vliv na oči má každodenní koukání na obrazovky (televizní, mobilní, počítačové). 

6. Pomáhá si vytvořit sociální vazby

Děti by se měly učit, jak se chovat ve společnosti ostatních dětí/lidí. Neměly by být izolované. Společné a organizované sporty učí děti, jak spolupracovat a fungovat v týmu. Ale i neorganizované hraní si venku děti mezi ostatními učí, jak spolu vycházet, jak komunikovat a hrát si společně.

7. Zlepšuje funkci imunitního systému

Rodiče z toho většinou nadšení asi nejsou, ale děti milují hlínu, bahno, písek, kaluže, no prostě všechno, co dokáže pěkně zašpinit. Nelámou si s tím úplně hlavu a jednoduše dělají to, co je pro ně nejzajímavější. Poznávají tím svět. Děti tím, že se špíně a bakteriím nevyhýbají, budují svůj imunitní systém. Naopak ty děti, které žijí v tzv. sterilním prostředí jsou podle různých výzkumů daleko víc v pozdějším věku nachylné k různým nemocem.

2 odpovědi na “7 důvodů proč by si děti měly hrát venku”

  1. je super, že někdo píše o tom posledním bodu a imunitě. nevím, nejsem zase tak starší ročník, ale když jsem byl malý, měl jsem furt v puse nějakou hlínu, písek, odřená kola… jasně, děcka se musí pohlídat, ale všeho s mírou. díky tomu nemám alergie a podobný imunitní blbosti. snažíme se takhle vychovávat i naše děti. dovolené v přírodě, hodně poznávat Českou republiku a celkově jim nastavit to, že můžou sedět u počítače, ale je dobrý se dojít i protáhnout ven.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..