Naše pohádková svatba v přírodě – obřad

Kdyby to bylo na nás a půl roku předem věděli, že nebudou v den svatby venku padat trakaře a nebude deset stupňů, zařídili bychom celou svatbu venku u nás u rybníka. Takhle jsme se pro jistotu museli “spokojit” s tím, že venku bude pouze obřad a na druhou část (oběd a párty) se přemístíme do hotelu Svratka. I tak jsme se báli, aby nám to počasí přálo. Naštěstí přálo! A byl to ten nejlepší nápad, který jsme mohli mít. Protože to bylo všechno tak kouzelný a romantický. Přesně takový, jaký jsem si vysnila jako malá holka.

A právě proto, že jsem měla nějakou představu a neměli jsme žádnou agenturu, která by nám všechno zařídila, museli jsme si, vlastně – chtěli jsme si zajistit všechno sami. Přála jsem si obřad, který bude – alespoň pro nás a nejbližší – nezapomenutelný.

Co všechno jsme museli zařídit pro venkovní obřad?

1. Zajít na úřad 

Tohle je první věc, kterou byste měli zařídit, pokud chcete obřad venku a v nějakou hodinu. Doporučuji to neodkládat. My dlouho nevěděli, kde obřad bude, tak jsme to šli zamluvit cca 3 měsíce předem a už neměli volno v hodinu, kterou jsme chtěli. Na úřadě po vás budou chtít občanku a rodný list. Připravte se taky na to, že budete platit poplatek za to, že nebudete mít obřad na oficiálním místě. Pokud navíc budete mít obřad v den, který není stanovený jako oddací den, budete platit poplatek další. My měli svatbu v sobotu, takže jsme platili poplatek pouze za to, že jsme měli obřad venku, ne na úřadě. V našem městě byl v době naší svatby poplatek 1.000 Kč.

2. Postavit slavobránu

Rozhodli jsme se, že chceme slavobránu z břízy. Díky tomu, že je Filip šikovný, postavil ji během dvou dnů sám.

3. Zařídit židle na sezení při obřadu

Zašli jsme na město, které pronajímá lavičky na různé akce i obřady a zamluvili si jich cca 20. Chtěli jsme, aby nám vytvořili uličku, kterou pak budeme přicházet k “oltáři”.

4. Hudba

Po shlédnutí několika videí z obřadu jsme se rozhodli mít živou hudbu. Několik měsíců předem jsem si tak zamluvila kapelu, která hraje na svatbách – housle a kytara. Byla možnost i zpěvu, ale to jsme nechtěli. Takhle nám to přišlo romantičtější 🙂 Vybrali jsme si písničky, které jsme chtěli, aby nám na obřad zahráli. Včetně těch písniček, na které jsme já a Filip přímo přicházeli k “oltáři”. Hudba nás vyšla na 3.500 Kč.

Písničky na obřad, které jsme si nechali zahrát:

  • Perfect – Ed Sheeran
  • You Raise Me Up – Josh Groban
  • From This Moment – Shania Twain
  • All Of Me – John Legend
  • Thousand Years – Christina Perry
  • Canon D
  • Píseň z Romea a Julie

Před tím, než dorazila živá hudba, nám hrála hudba z reproduktoru – písničky, které jsem si stáhla na flashku.

5. Zamluvit bílé stany

Protože jsme nevěděli počasí, které nám náš svatební den připraví, pro jistotu jsme si rezervovali dva velké bílé stany 4 x 8 metrů a jeden menší bílý stan, kde byla schovaná hudba. Mamka mi pro případ deště pořídila i nekolik bílých deštníků, které jsme ale naštěstí nemuseli, stejně jako stany, využít.

6. Občerstvení – catering

Podle mě je nejhorší, když mají na svatbě hosté hlad. To my jsme rozhodně nechtěli, takže jsme si pro ně připravili před obřadem a po obřadu nějaké to menší občerstvení. Na stůl jsme dali sekanou, uzené, tortily s tuňákem, svatební koláčky, preclíky a další drobné cukroví. Poprosili jsme pár ženských od nás z vesnice, jestli by nám s tím pomohly, byly k ruce a případně doplňovaly, co se snědlo, udělaly kafčo, tomu kdo chtěl, dolily vodu a jednoduše tomu trochu dávaly řád :). Také jsme měli pro každého příchozího připravený “welcome drink” v podobě panáčku medoviny.

7. Dekorace

V hlavě jsem toho měla tolik a ne úplně všechno jsme zvládli připravit. I tak si ale myslím, že to mělo svoje kouzlo. 

Naše dekorace tak vypadala následovně:

Nazdobená slavobrána bílými a růžovými záclonami z Ikey, umělými pivoňkami, které vypadaly jako živé a které jsme měli společně s živými i na svatebním stole při obědě a párty. Byly ve vázičkách z Kiku, ještě jsem k tomu dala teď oblíbený nevěstin závoj a zavěsila na slavobránu s jutovým provázkem.

Ke slavobráně pak Filip sehnal starý stůl, natřel bílou barvou nohy a nalakoval tu vrchní plochu a vypadalo to moc hezky. Na stůl jsme položili pivoňky, z matriky na něj položili znak a knihu, kam jsme se potom podepisovali.

Vedle slavobrány jsme měli menší stolek, kam jsme si připravili šampáňo se skleničkami, abychom si mohli společně se svědky a paní oddávající přiťuknout.

Bílou organzou jsme udělali mašle na židlích z vnější i vnitřní strany.

Cestičku k slavobráně jsme ozdobili látkovými okvětními lístky.

Za židlemi jsme měli daný stolek, kde jsme měli v organze zabalenou rýži (spoustu pytlíčků), připravené konfety na vystřelení a kapesníčky na slzy štěstí.

Organzou jsme decentně nazdobili i stromy, resp. větvičky různě v okolí.

Trochu jsme se chtěli vyhnout tomu, že nám budou dávat všichni blahopřání a nějaké dárky při gratulacích, hned po obřadu a my nebudeme vědět, kam honem s tím. Připravili jsme si proto kufřík na blahopřání, na kterém jsme měli pověšenou girlandu s nápisem “děkujeme”. Zafungovalo to úžasně a po obřadu nám všichni gratulovali už s prázdnýma rukama. (bohužel mám jen fotky, které neberou kufřík zepředu 🙁 )


Nad občerstvením jsme měli ještě jednu jutovou girlandu se srdíčkama, kterou jsem objednávala z Aliexpresu a všude byly ve vázách pivoňky s nevěstiným závojem.

Od silnice směrem k místu obřadu jsme pak měli umístěné tabule s nápisem “Svatba” a směrovkou, kudy kam 🙂

Jinak jsme měli tradičně nazdobená auta (bohužel opět fotku nemám). My měli na autě srdíčko z perliček na bílé stuze a ostatní auta jsme nazdobili bílou organzou – mašličky na zrcátka.

Všechny svatebčany pak družičky označily myrtou asvatebním vývazkem, který jsem kupovala od paní přes Fler.

Tím, že jsem jako nevěsta přišla až jako poslední, vlastně jsem si to všechno, co jsme tam tak pracně připravovali poslední týden před svatbou, neužila tak, jako ostatní. Ale… Ten příchod na úžasnou hudbu, to, když jsem viděla, kolik lidí za námi na náš den přišlo, to když mě můj taťka vedl k Filipovi a já se málem rozbrečela, to bylo tak nepopsatelný, že to všechno dohromady jednoduše bylo nádherný.

A co bylo dál? To už zase brzy.

 Soutěžím s Mall.cz

2 odpovědi na “Naše pohádková svatba v přírodě – obřad”

  1. Dobrý den, to je moc krásné! 😊 Řešíme s přítelem místo obřadu, jelikož hostinu už máme domluvou a zaplacenou v Brušovci a moc by se nám takový obřad libil, mohu se prosím zeptat, kde přesně to je?😊

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..