Dovolte vašim nohám opět vnímat svět

Také milujete ten pocit, kdy se po celém dni vyzujete z bot nebo když se bosky procházíte po písečné pláži či po trávníku? Proč je to tak skvělé? Protože dopřejete nohám volnost – volnost, kdy vás nesvazují nepohodlné boty. Věděli jste ale, že existují boty, které vaše nohy nesvážou a budou se v nich cítit volně a svobodně.

Ano, možná už tušíte, řeč je barefoot botech. 

O barefoot neboli bosé chůzi jste už pravděpodobně zaslechli. Bohužel často se barefoot považuje za alternativu pro výstřední jedince a bionadšence. Opak je ale pravdou, barefoot není alternativa, je to návrat k normálu, návrat ke zdravé chůzi. Navíc nejde o žádný nový krátkodobý trend, barefoot boty jsou oblíbené napříč celým světem už delší dobu.  

Co vlastně ale znamená barefoot?

Koncept barefoot vychází z anglických výrazů bare a foot v překladu bosá noha a tvrdí, že chůze s co nejmenším omezením je přirozená a zdraví prospěšná. Tvrzení se opírá o vývoj člověka, který se v historii běžně pohyboval bos, a tomu se přizpůsobovala i jeho chodidla. V dnešní době chůze bez bot není příliš praktická, přesto nebo spíše právě proto je zásadní, jaké boty si obujete. Barefoot boty svými vlastnostmi nabízejí našim chodidlům potřebnou svobodu pro přirozenou a zdravou chůzi.

Tvrdá a úzká bota dělá nohu pasivní a línější. Je to podobné, jako když si nohu na čas zavřete do sádry. Když vám sádru sundají, musíte nohu nějakou dobu rozcvičovat, aby se ochablé svalstvo probudilo. Tím, že běžná bota sevře chodidlo do úzkého prostoru a neumožní mu vnímat povrch kvůli pevné a tvrdé podrážce, tak noha přestává správně pracovat. Chodidlo sebou spíše plácá o zem. Při takovém došlapu noha netlumí dostatečně nárazy a určitá část chodidla může být přetěžována. Běžné boty navíc často podepírají klenbu, čímž dávají mozku signál, že klenba nemusí pracovat. Z dlouhodobého hlediska nošení nevhodných bot může způsobovat bolesti zad, kloubů, různé deformity nohy, ale také na první pohled nesouvisející problémy jako špatné dýchání, horší cirkulace krve v těle, psychický nerovnováha, vypouklé břicho a mnoho dalšího. 

Věděli jste třeba, že při chůzi zapojujeme nejen části nohou jako jsou kolena, kyčle, ale také velmi výrazně břišní svaly, bránici a samozřejmě mozek. 

Chodidlo je díky velkému množství citlivých senzorických zakončení nervů velmi vnímavé a pokud mu dáme prostor a příležitost, dokážeme chodidly vnímat okolní svět od teploty vzduchu, přes struktury povrchu, po kterém chodíme, až po samotný okolní ruch, který nás obklopuje. Pokud chodidlům umožníme vnímat, automaticky se noha přizpůsobuje terénu a přirozeně začneme chodit zdravěji a šetrněji k našemu tělu.

Zajímavé jsou také odborné studie, které se věnují vlivu bosé chůze na mentální zdraví. Vědci ověřují s poměrně pozitivními výsledky svá tvrzení, že bosá chůze například pomáhá starším lidem zmírňovat projevy Alzheimerovy choroby.

Co vše umí lidské chodidlo?

Když dopřejeme našim nohám dostatek prostoru a volnosti, tím myslíme v botě, chodidlo začne intenzivně pracovat. Vytváří styčný bod mezi námi a zemí. Svou anatomií s příčnou a podélnou klenbou podporuje stabilitu celého těla. Stabilní je ale pouze do té míry, kolik prostoru má v botě dominantní prst – palec, který je zásadním opěrným bodem při chůzi. Pokud palci prostor nedáme, opora nefunguje správně a bortí se klenba stejně jako při její přehnané podpoře. 

Chodidlo slouží také jako tlumič nárazů při každém kroku. Díky tomu můžeme chodit po jakémkoliv povrchu, aniž by u toho trpěli ostatní části těla. Bohužel při nošení běžných bot se tato funkce oslabuje, protože mnohé boty jsou předimenzované a nohy přestávají pracovat. Nárazy při chůzi se přenášejí dále do těla. 

Přirozeně pracující chodidlo poskytuje sílu pro odraz pro další krok při chůzi, běhu i skoku. Pokud ale máme nohu uvězněnou v pevné botě, tělo musí energii pro další krok vzít jinde. To způsobuje větší únavu a náchylnost ke zraněním. 

V neposlední řadě funkční chodidlo vnímá své okolí a povrch. Už jako malé děti jsme poznávali svět nejen rukama, ale i nohama. Proč dodnes lidé považují možnost projít se bosy v trávě za uvolňující. Protože v tu chvíli nohama vnímáme strukturu povrchu, teplotu okolí i vibrace. Naše chodidla při každém kroku posílají neuvěřitelné množství informací do mozku, kde se zpracovávají. Když je zavřeme do tvrdých bot, prakticky je oslepíme. 

Jak vypadá zdravé chodidlo?

 • Je flexibilní a vnímavé.
 • Přední prstová část má vějířovitý tvar.
 • Má přirozeně fungující klenbu příčnou i podélnou. 

Vlastnosti Barefoot bot 

 • Tvar respektující přirozenou podobu chodidla – zajišťuje dostatek prostoru pro celé chodidlo.
 • Anatomicky tvarovaná špička (široká) – nabízí dostatek prostoru pro pohyb prstů.
 • Měkká podrážka – umožňuje chodidlu vnímat povrch.
 • Ohebná podrážka všemi směry – díky tomu může noha správně pracovat při chůzi. 
 • Bez podpory klenby – klenba může sama pracovat a sílit, a to podélná i příčná.
 • Bez podpatku nebo zvýšených pat a špiček – nevychyluje přirozené těžiště těla.

Proč barefoot ano?

Už jsme si popsali, co chtějí lidská chodidla a co barefoot boty nabízejí. Vnímáte, jak to všechno do sebe krásně zapadá? Pojďme si shrnout, čím barefoot boty prospívají chodidlům. 

 • Tenká podrážka = noha vnímá
 • Široká špička = noha má dostatečnou stabilitu
 • Ohebná podrážka = noha pracuje 

Proč bychom tedy měli nosit barefoot boty? 

 • Protože jsou zdravé – dopřávají našim nohám potřebnou svobodu pro přirozenou chůzi a předchází různým fyziologickým nedostatkům a deformacím.
 • Protože jsou super pohodlné, lehké a flexibilní – když je zkusíte, už se nejspíš nebudete chtít vrátit k běžným botám. 
 • Vypadají skvěle a je z čeho vybírat – rozhodně si nepředstavujte nějaké papuče nebo kousek placaté kůže se šňůrkami. Moderní barefoot boty často na první pohled ani nepoznáte. Dnes už je celá řada značek, které se věnují výrobě barefoot bot. Můžete vybírat z různých designů, materiálů pro všechny příležitosti (každodenní nošení, sport, volnočasové, elegantní do práce i na party, do tepla, zimy i deště).    


Barefoot není dogma

Na závěr je dobré zmínit, že barefoot není žádné dogma. Rozhodně neplatí, že když si koupíte jedny barefoot boty, už si nikdy nesmíte obout žádné jiné boty. Je to pouze o vašem pocitu a pohodlí. Pokud vám záleží na vašem zdraví, je barefoot jeden ze způsobů, jak vlastní zdraví podpořit. S barefoot botami totiž můžete dát nohám opět svobodu a prostor pro vnímání světa kolem. 

Článek vznikl ve spolupráci s e-shopem Little Shoes, kde si můžete vybrat z rozsáhlé nabídky barefoot bot, jak pro dospělé, tak pro děti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..