Jaká místa navštívit ve středních Čechách – oblast Polabí a Pojizeří

Co vás napadne jako první, když se řekne střední Čechy?  Možná to, že je to největší kraj u nás a že je tam určitě spoustu nádherných míst, které musíte vidět. A je to tak… A protože jsou střední Čechy opravdu obrovské, já se v tomhle článku zaměřím pouze na oblast Polabí a Pojizeří. 

Zřícenina Zvířetice
Zřícenina Zvířetice

Možná to někoho překvapí, ale těch pět dní, které jsme tady strávili bylo tak nabitých, že jsme ani zdaleka nestihli všechno, co tenhle krásný a rozmanitý kraj nabízí. Proto jsem se rozhodla do tohoto článku sepsat vše, co se dá během pár dní v oblasti stihnout a co vidět a jednotlivá místa či města rozepíšu v dalším článcích.

A jaká místa, byste v této oblasti neměli s dětmi i bez dětí určitě minout?

Města:

Poděbrady

Lázeňské město Poděbrady okouzlí každého. Poděbrady jsou místem, které nabízí spoustu zábavy, historie a krásných architektonických prvků. Vynechat byste tak určitě neměli.

  • Lázeňský park a kolonáda – ideální pro příjemnou procházku i relaxaci. Při vstupu od náměstí Jiřího z Poděbrad uvidíte i sochu T. G. Masaryka. Minout byste neměli ani květinové hodiny a známou fontánu.
  • Zámek Poděbrady je dominantou města a jeho historie sahá až do počátku 12. století. Nyní zde sídlí Polabské muzeum – Památník krále Jiřího z Poděbrad.
Před zámkem v Poděbradech

Na náměstí pak nevynechejte hned dvě muzea:

  • Muzeum Lega, kde se i ten největší dospělák vrátí do dětských let.
  • Muzeum filmových legend, které je jedinečnou soukromou sbírkou filmových replik, soch a figurek. Vidět můžete filmové repliky, masky a makety, podle kterých filmaři tvoří další materiál, který následně vidíte v kinech nebo doma u obrazovek. Navíc se zde dozvíte také spoustu filmových zajímavostí.

Mladá Boleslav

  • Ekocentrum Zahrada je příjemné překvapení uprostřed Mladé Boleslavi a místo, které byste tady s dětmi neměli určitě vynechat. Ve venkovních voliérách i uvnitř skleníků miniZOO si můžete prohlédnout více než 60 druhů domácích, volně žijících či exotických zvířat a rostlin subtropů a tropů. Součástí areálu je i záchranná stanice pro zraněné a handicapované dravce a sovy. Na informačních tabulích se dozvíte spoustu zajímavostí. V přilehlé kavárně se pak můžete občerstvit a strávit v ekocentru příjemné odpoledne.
  • Metalová stezka Mladou Boleslaví je 7 km dlouhá trasa s 16 informačními panely, která vás provede těmi nejzajímavějšími místy Mladé Boleslavy a jejího nejbližšího okolí. Pro ty nejmenší je trasa zkrácená. Dětského průvodce je pak možné si vyzvednout v informačním centru nebo v Muzeu Škoda.
Zastávka metalové stezky u zříceniny Michalovice
  • Muzeum automobilky Škoda je pro všechny fanoušky automobilového průmyslu. K vidění je tady celá historie a vývoj aut značky Škoda. Pro malé děti jsou zde k zapůjčení odrážedla v podobě autíček. Navíc ke stálé expozici jsou k vidění i výstavy, které zde obměňují a jsou přístupné v rámci běžného vstupného do Muzea. Aktuální výstavy můžete zkontrolovat zde.
  • Letecké muzeum Metoděje Vlacha, které my jsme už z časových důvodů nestihli.

Benátky nad Jizerou

Zámek Benátky nad Jizerou a Muzeum Benátecka. Muzeum Benátek nás mile překvapilo svou interaktivností a zábavou pro děti, o které jsem se bohužel ani nikde na internetu nedočetla. Děti si můžou vyzkoušet sestavit kostru pračlověka, okovat koně, namalovat erb, vyzkoušet šaty princů a princezen, zkusit si brnění a mnoho mnoho dalšího. My tady strávili víc jak hodinu a nevyzkoušeli jsme ani všechno, protože některé věci byly pro větší děti. I tak se tady zabaví i ti nejmenší. V přízemí zámku je také Muzeum hraček, na které nám ale nezbyl čas.

Přerov nad Labem

Skanzen –  Polabské národopisné muzeum je místo, které byste na svých cestách po středních Čechách neměli určitě vynechat. Skanzen prezentuje prostřednictvím přenesených objektů lidové architektury kulturu středního Polabí. Objekty jsou doplněné o figuríny, které znázorňují život od poloviny 18. století do první poloviny 20. století. V každém objektu se dozvíte spoustu informací o jednotlivých řemeslech, životním stylu a historii našich předků. K vidění je toho opravdu hodně, takže počítejte, že tady nějakou tu hodinku (dvě, tři) klidně strávíte.

Místa:

Zámek a zahrady Loučeň

Přenádherný zámek a jeho okolí si zaslouží vaší celodenní návštěvu. Zámeckými komnatami provází vždy ne zcela obyčejný průvodce, ale průvodci v kostýmech. Provést zámkem vás tak může kněžna, kníže, komorník Jeho Jasnosti, princezna nebo třeba Bílá paní. Pro děti doporučuji zarezervovat dětskou prohlídku, která je vhodná pro děti už od 3 let a u které se děti do prohlídky interaktivně zapojí. Kdy jsou naplánované dětské prohlídky, zkontrolujte na oficiálních stránkách. 

Dále si na zámku pro vás připravili i noční prohlídky, čokoprohlídky a také vánoční a adventní prohlídky.

Po prohlídce zavítejte do zámeckého parku, který se rozkládá na 25 ha a ve kterém najdete 12 různých labyrintů (buxusový, kamenný, palisádový, provazový, pískovcový, prstový, písmenkový, tisový a další). U palisádového bludiště najdete i klouzačku pro děti a v areálu je i menší lanový park. Bavit se tak bude zajisté celá rodina.

Zřícenina Zvířetice

Severně od Mladé Boleslavi u Bakova nad Jizerou doporučuji návštěvu zříceniny gotického hradu a renesančního zámku Zvířetice. V informačním centru je možné si vyzvednout plánek a podle něj hledat s dětmi poklad, což dodá dětem naprosto jiný rozměr výletu na tuto zříceninu. V informačním centru si po prohlídce můžete v klidu vychutnat dokument, který vám ukáže zámek tak, jak vypadal v dobách největší slávy a řekne vám i spoustu zajímavostí.

Zřícenina Michalovice

Ještě blíž Mladé Boleslavi můžete navštívit zříceninu Michalovice. Na zříceninu je přístup dle otevírací doby. Pokud ale jako my přijdete po zavíračce, můžete se spoustu informací o historii tohoto původně gotického hradu dozvědět prostřednictvнm infopanelu, který je součástí naučné stezky – již zmiňované Metalové cesty Mladou Boleslaví.

Syslí louka na Radouči u Mladé Boleslavi

Hned u Mladé Boleslavi  na louce, v přírodní rezervaci Radouč, je možné zahlédnout nádherné malé syslíky.  Tím, že žijí v těsném sousedství s lidmi, už ztratili svojí plachost, takže je možné, že pokud si sednete a vyčkáte, dohopsají až k vám. Nezapomeňte ale, že by se neměli krmit a pozorujte je tak pouze očima.

Pro děti jsou zde na okraji louky (naproti sídlišti) navíc dvě hřiště. Což děti i rodiče jistě ocení.

Písečný přesyp u Píst

Že za písečnou dunou nemusíte nikam daleko, se můžete přesvědčit v přírodní památce na okraji přírodního parku Kersko-Bory. Vstup na přesyp není zakázán. 

Středověká vesnička Botanicus

Vesnička Botanicus předčila jakákoliv naše očekávání. Podle recenzí jsme tušili, že tenhle výlet bude stát za to. Rozhodně jsme ale nečekali, že tohle místo bude mít takový kouzlo a dostane nás takovýmhle způsobem. Ve vesničce se platí pouze groši, které lze zakoupit u vstupu. 

1 groš = 10 Kč

Za groše se pak můžete nejen občerstvit v místní hodovně, tak si můžete vyzkoušet řemesla z dob dávno i ne tak dávno minulých. Např. Vyrobit si svíčku, provaz, papír, vyrazit minci, vyzkoušet knihtisk, hrnčířství, lukostřelbu a další a další. Je zaručený, že se tady budou bavit nejen děti, ale i dospělý. 

Za historickou vesničkou jsou zde pak obrovské a rozmanité zahrady. Vidět tak můžete bylinkovou  nebo zeleninovou zahradu, ovocný sad, klášterní nebo orientální zahradu, arboretum, sad rakytníku, bludiště, farmářská zvířátka a další a další.

Kdo sem plánujete výlet, rozhodně doporučuji vyhradit si na to celý den.

A když budete chtít něco dobrého sníst, tak doporučuju:

Farma Košík (Tuchom)

Tohle byla jedním slovem pecka! Nádherné prostředí, příjemná obsluha, jídlo naprosto bezkonkurenční, v okolí klid a vy můžete od stolu pozorovat místní koťátka, kočky, psa nebo i malé prasátko, které vám ulehne třeba přímo pod stolem. Navíc se zde můžete ubytovat, nechat se farmou provést, absolvovat kurzy výroby sýra nebo tady dokonce uspořádat svatbu.

POZOR! Jídlo je nutné si objednat dopředu. Nejlíp pár dnů, abyste měli jistotu, že o tenhle gastro zážitek rozhodně nepřijdete.

Jihočeská Hostěnice (Mladá Boleslav)

Sem jsme zavítali hlavně kvůli interiéru. Na fotkách na internetu to byla krása. A rozhodně jsme neudělali chybu. Nejen, že je to restaurace v úžasným designu, ještě navíc výborně vaří. Takže pokud budete v Mladé Boleslavi, zavítejte na jídlo právě sem. 

Restaurace U Gregorů (Nymburk)

Na restauraci U Gregorů jsme narazili díky Gastromapě Lukáše Hejlíka. Jídlo, co měl Filip s Emmičkou bylo výborný. U mý směsi s bramboráčkama ujela kuchaři asi trochu ruka se solí a maso bylo sušší. Filipa svíčková a Emmičky dětský řízek s bramborem, ale byly výborný. I proto tuhle restauraci můžu doporučit a věřím, že směs s bramboráčky mají jinak určitě dobrou 🙂 Jenže jsme tady byly vcelku pozdě a po celým dni dost hladoví, takže se vám všem omlouvám, ale fotku jsem ani nestihla udělat.

Restaurace U Náměstků (Loučeň)

Protože jsme byli ubytování u zámku Loučeň, nemohli jsme vynechat ani místní restauraci. A i když to z venku vypadalo, že tam nikdo snad ani není, zahrádka byla plná a jídlo? Jídlo bylo luxusní. Byli jsme ale až překvapení, jak moc dobrý to tady měli. Maso, co jsme si s Filipem dali, bylo šťavnatý a rozpadalo se, Emmičky těstoviny Carbonara byly taky chuťově skvělý a obsluha byla milá.

2 odpovědi na “Jaká místa navštívit ve středních Čechách – oblast Polabí a Pojizeří”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..