House sitting – jak cestovat levně a bydlet zadarmo po celém světě

Přemýšleli jste někdy nad tím, že byste cestovali po celém světě a zároveň nemuseli dát ani korunu za ubytování a bydleli zadarmo třeba půl roku v Austrálii? Mysleli jste si, že je to nemožné? A už vůbec ne s dětmi? Tak to jste ještě neslyšeli o house sittingu.

Co je house sitting?

House sitting je něco, co v našich končinách není ani zdaleka tak známý pojem jako třeba baby sitting. Přitom to vlastně funguje hodně podobně (jen se teda nestaráte o děti). 

Majitelé domu (bytu, vily, farmy) odjedou na nějakou dobu (týden, měsíc, i rok) na pracovní cestu nebo dovolenou a hledají někoho, kdo se jim postará o jejich dům a většinou také o jejich domacího mazlíčka. 

Tím může být jak pes, kočka, morče, slepice, papoušek, tak třeba kůň. Nebo taky všechno dohromady :).

Nepleťte si to ani s couchsurfingem. Nemovitost s nikým nesdílíte. Naopak, vy jste jediní, kdo zde bydlí.

Proč je tak populární?

House sitting je oboustranná služba. Majitelé svěří na určité období svůj dům/pozemek/mazlíčky jednomu či více house sitterům. Za to, že se o jejich majetek house sitter stará, může bydlet v jejich domě  Z A D A R M O!

Jak jsme se k tomu dostali a kolikrát už jsme tuhle možnost využili?

O téhle možnosti ubytování jsme se dozvěděli v Austrálii, kde tohle frčí a lidé služeb house sitterů využívají ve velkém. Každý den se tak objeví několik desítek nových ubytování po celé Austrálii. Stejně tak to ale funguje po celém světě. Jsou země, kde je house sitting hodně populární a pak jsou země, jako třeba ta naše, které o této možnosti ještě moc nevědí.

Ještě než se nám narodila Emmička, bydleli jsme takhle v Austrálii celý půl rok a ušetřili za na ubytování neuvěřitelných 120 tisíc, které bychom jinak museli za ubytování zaplatit. Je pravda, že jsme se museli hodněkrát stěhovat, ale 120 tisíc je dost peněz, takže nebylo moc o čem přemýšlet. A teď jako rodina jsme se house sittingu nevzdali a vypadá to, že rodiny jsou u majitelů nemovitostí a mazlíčků celkem žádoucí (o tom ale až níž v článku).

Za tu dobu, co děláme house sitting, jsme hlídali třeba byt s nejúžasnější kočkou na světě (naše kočky prominou), labradora, stafforda, křížence, a další a další. Moderní a luxusní domy s bazénem, s moderním vybavením, bydleli na ostrově u pláže, stejně tak jako ve starších domech a typických queenslandrech.

Kdo může být house sitter?

K D O K O L I V ! To je na tom to nejkrásnější. Může vám být 20, stejně tak jako 70. Můžete být studující, pracující nebo důchodce. Můžete být jednotlivec, pár, stejně jako třeba čtyřčlenná rodina. Dokonce si můžete v některých případech vzít s sebou i svého domácícho mazlíčka. Je to totiž hrozně individuální. 

Někteří majitelé budou hledat jednoho člověka a někdo bude preferovat celou rodinu. Někdo bude radši, když se o jeho majetek bude starat mladší pár a někdo bude chtít důchodce. Proto není důvod to nezkusit v jakémkoliv věku nebo jako rodina. Šanci má prostě každý!

Co je povinností house sittera?

Ano. Budete bydlet zadarmo. To ale neznamená, že se po vás nebude nic chtít a vy si budete jen tak válet šunky 🙂 (ne že by se to stát nemohlo, i na takový zázrak můžete narazit – jako třeba jednou my – ale nebývá to tak časté).

Největší povinností pro vás bude starat se o domácí mazlíčky. Budete tak muset třeba každý den venčit pejska, krmit kočku, pouštět ven slepice, uklízet po želvě, nebo s nimi být třeba alespoň nějakou část dne doma.

Budete muset zalévat kytky, vybírat poštu, čistit bazén, vyhrnovat sníh, sekat trávník a další a další povinnosti, které budou záležet na požadavcích majitelů, kterým budete hlídat jejich domov.

Někteří majitelé nebudou vyžadovat téměř nic, někteří budou mít celý seznam věcí. Opět, je to individuální a všechno bude záležet na tom, na čem se domluvíte předem.

Co je ale hodně důležité je, aby maijtelé našli svůj dům a svoje věci v takovém stavu, v jakém vám ho nechali. A když bude vypadat ještě lip, pozitivní reference je zaručená.

Jak získat takové ubytování?

 • Reference, reference, reference. Jedna z věcí, která je pro získání house sittingu důležitá jsou reference. A jasně že pozitivní. Žádné nemáte a nikdy před tím jste house sitting nezkoušeli? Co na začátek poprosit o reference své kamarády a známe? Ti vás znají nejlépe a určitě se za vás rádi zaručí.

Reference máte? Tak fajn. Co dál?

 • Najdete si stránku, kde se zaregistrujete, 
 • založíte účet, 
 • vyplníte profil, nejlépe i s fotkami a ještě lépe s fotkami vás a zvířat – kočka, pes, kůň, natočit mmůžete i video o sobě.. 
 • budete hledat místo, o které byste se chtěli starat, 
 • první kontakt s majiteli, aneb žádost o pozici house sittera – první zpráva by měla zahrnovat, kdo jste, proč chcete dělat house sitting pravé u nich. Nezapomeňte, že to je něco jako žádost o pracovní místo. Ten na druhý straně vás nikdy neviděl a nezná, takže je víc než nutné zaujmout na první dobrou 
 • dohodnuti živého setkání (at už doslova nebo přes skype), 
 • potvrzení získané pozice, 
 • TRADÁ DO SVĚTA!

Kde takový house sitting hledat?

Stránek, kde se můžete registrovat a najít si tak váš první house sitting je hoooodně. Které jsou ale nejlepší? Nejlepší bude taková, která vám najde ubytování takové, jaké chcete 🙂 To vám ale nikdo nezaručí, takže tady je pár mých tipů s tím, že další článek se bude věnovat speciálně stránkám, které house sitting nabízí.

 • Trusted Housesitters – stránka, která je asi v tomto oboru největší na světě a nabízí nejvíc možností ubytování. To ale taky znamená, že tu bude velká konkurence.

Cena za registraci: základní členství $129.00 / rok – v případě použití tohoto slevového kódu: RAF257366, budete mít 25% slevu na roční členství • Nomador – hodně nabídek z Francie a francouzsky mluvících zemí. Momentálně ale nabídky z celého světa.

Cena za registraci:  jsou dvě možnosti buď zkusíte Discover Option a tři žádosti o house sitting jsou zdarma, nebo si vyberete Confidence Option a pak buď zaplatíte členství na tři měsíce 29 Eur nebo roční za 79 Eur.

 • House Carers – nabídky z celého světa, převážně USA a Austrálie

Cena za registraci: $50/rok

Cena za registraci: $29/rok

Největší australské stránky, na kterých jsme sehnali nejvíce ubytování:

Cena za registraci: AUD 84/rok, při použití kódu VQ7HND, získáte AUD 10, cena je tedy pak AUD 74 na rok.

Cena za registraci: AUD 69/rok

S čím musíte počítat, když budete vybráni jako house sitter?

Není to typická dovolená ani cestování. Musíte počítat s tím, že budete mít nějaké povinnosti. Je dobré si zjistit dopředu, jestli budete na místě potřebovat. auto, jestli budete moct používat auto majitelů, nebo si budete muset půjčit, popřípadě koupit, když se bude jednat o dlouhodobé hlídání.

Zjistěte si taky co nejvíc o místě, kde budete. Bude to samota? Bude to rušné místo? Nebude vám tam něco vadit? Je dobré mít pro majitele co nejvíc otázek, abyste věděli, do čeho jdete a nic vás nepřekvapilo (obzvlášť když jste třeba v dané zemi nikdy nebyli)

Výhody house sittingu

 • bydlení zadarmo, úspory, nižší náklady
 • vytvoření nových kontaktů a přátelství
 • poznání nových kultur a života
 • dostanete se na místa, na která byste se nikdy životě nedostali
 • poznáte místní obyvatele o dost rychleji
 • poznáte nové mazlíčky 

Nevýhody house sittingu

 • nestálé ubytování /časté stěhování
 • povinnosti a s tím spojené omezení (nemůžete se například jen tak rozhodnout, že pojedete na dvě noci někam jinam)
 • tolerování špatných návyků domácích mazlíčků
 • možná izolace od ostatních, pokud budete bydlet na samotě
 • občas si myslíte, že jste přišli na úžasný house sitting a při schůzce zjistíte, že je místo špinavé (to se nám stalo hodněkrát), psi nevychovaní, nebo se po vás bude chtít něco, co nemůžete splnit (to se nám nestalo :)). Pak musíte nabídku odmítnout.

Kompletní návod jak na house sitting, nebo vzorová žádost o house sitting v angličtině najdete na mém kanálu Máma na cestách HeroHero, kde toho samozřejmě najdete daleko víc.

Když jsme plánovali cestu do Austrálie i s malou a Filipa mamkou říkala jsem si, ze to bude sakra těžký sehnat ubytování na 3 až 6 měsíců pro čtyři a že to bude i sakra drahý. No a pak jsem si řekla, proč nezkusit zase house sitting. Co se muže stát horšího, než že někdo neodpoví nebo napíše, že nás nechce, protože nás je hodně, protože máme dítě, nebo protože prostě proto. A víte co se stalo? Jasně že chodily občas zprávy, že si vybrali někoho jiného. Ale co mě opravdu překvapilo bylo, kolik odpovědí přišlo s tím, že nás berou. Že za to, že někomu pohlídáme dům a zvířata (někdy vlastně jen dům), můžeme bydlet zadarmo. Neskutečný se stalo skutečným a my už měsíc a půl bydlíme v Austrálii zadarmo a ještě si můžeme vybírat! (edit 2024: V Austrálii jsme bydleli jako house sitteři jako pár – v letech 2015/16, jako rodina – 3 dospělý a jedno dítě – v roce 2018 – nebo 2 dospělý a dvě děti v roce 2023 celkem rok a půl!

House sitting je podle mě jedna z nejlepších možností, jak poznávat svět a vytvořit si nová přátelství. Taky je to pro někoho styl života. Cestuje po světě a bydlí zadarmo. To je prostě sen :). Není to ale jen tak nějaké cestování, je to cestování s určitou dávkou zodpovědnosti a hlavně je to celé o důvěře. Stejně jako vy věříte lidem, v jejichž domě nebo bytě budete bydlet, že vám řekli vše podstatné, i oni důvěřují vám. Přece by vám jen tak nenechali na pospas to nejdůležitější, co v životě mají. Střechu nad hlavou. Proto je víc než důležité je nezklamat a starat se o svěřené mazlíčky a majetek tak, jako bychom se starali o náš vlastní domov a zvířátka.   

Nám dal house sitting moc a moc a jsme vděční za to, že nám tahle obrovská zkušenost přišla do života. Je to něco, co když zkusíte, nebudete chtít přestat a bude vás lákat víc a víc.

Jinak momentálně vše z house sittingovych dobrodružství sdílím na mém Instagramu @mamanacestach a Facebooku 🙂 Tak naši cestu můžete sledovat i tam.

Tak kdy vyrazíte za tím vaším dobrodružtvím? Je house sitting pro vás? Líbí se vám tahle myšlenka? A nechali byste u vás bydlet někoho, koho vlastně neznáte a spoléhali se na reference ostatních?

Tady je jen pár našich dočasných mazlíčků, které jsme hlídali před dvěmi lety na dovolené v Austrálii

16 odpovědí na “House sitting – jak cestovat levně a bydlet zadarmo po celém světě”

 1. Paradny clanok!
  O house sitting som pocula len ma nenapadlo ze sa to da robit aj tak dlhodobo.

  Jedna otazka – je sanca vidiet krajinu ak si house sitter napriklad v urcitom meste? Predpokladam ze ziadne road trips sa nedaju robit pokial si v dome so zvieratami.
  Ake tazke bolo najst house sitting ked si chcela aby tie datumy na seba nadvazovali?

  Takze z tvojho pohladu sa to napriklad oplati ak ide o napriklad o villu pri mori a tebe sa nechce cestovat po zvysku krajiny a beries to ako nahradu hotela. Ale nie je to vhodne ak mas v plane precestovat viacere miesta vramci jednej krajiny?

  Lucia

  1. Ahoj Luci, určitě se dá procestovat okolí místa, kde jsi ubytovana. Záleží hodně na tom, co se od tebe jako house sitters očekává. My si většinou vybíráme ty místa, kde jsou kočky. To je totiž nejjednodušší a od house sittera se většinou očekává to, ze bude alespoň přes noc doma. My si ale i tak jednou udělali výlet na noc po domluvě s majiteli. Takže to opravdu záleží. Když se hlídá jen dům nebo byt a na delší období, určitě se dá domluvit, ze se může odjet třeba na 3 noci. Vše je proste o domluvě. S tím navazováním více house sittingu je to složitější a občas jsme museli třeba dvě noci pobyt někde v bytě přes Airbnb. Někdy to ale opravdu navazovalo skvěle. Je to ale samozřejmě narocnejsi hledání. A třeba v Austrálii můžeš hledat house sitting v jednom městě na dva týdny a pak hledat o 500km dal na další dva týdny a takhle projet. Celou zemi. Dá se proste všechno 🙂

 2. Zajímalo by mě, jako též mamu na mateřské dovolené (a bez práce), jak je to v tomto případě s prací. Prece musíte mit nějaké prostredky, peníze, z ceho kupovat jidlo, včetně i pro sverena zvířata. A kdo nekoho zamestna např. na mesic, nebo jak dlouhou dobu trva konkrétní homesitting. Jak se tedy tohle řeší, práce, jedine snad výdělek pres brigády nekde? 🤔 Samozřejmě záleží, kde se clovek upichne, v jaké zemi, ale i tak prece bez práce nemůžete být?

  1. Záleží určitě na tom, kam jedete. My si poprvé vydělávali brigádami. Ted s malou to neřešíme, protože nějaký příjem máme i tak. Když pojedete hlídat baracek na týden do Německa, tak to budete brát asi spis jako dovolenou. Pokud na delší dobu, musíte si zjistit jaké jsou možnosti práce v dané zemi.

 3. To je super článek. Mně nejvíc brání cesta, pochybuju, že malá vydrží v letadle. Jako připoutaná na sedadle, to určitě ne 🙁 Tak jedině někam autem do Německa. Taky by nemuselo být špatné 🙂 Díky

  1. Určitě by vydržela v letadle. Nemusí celou dobu sedět, ani by to po ní určitě nikdo nechtěl 🙂 Jde jen o přistání a vzlet, nebo když jsou turbulence. Jinak můžete pendlovat po letadle, jak chcete 🙂 Německo je ale určitě taky mo fajn 🙂

 4. Ahoj, chci ti moc poděkovat za informace o house-sittingu. Poprvé jsem o tom slyšela od tebe. Nadchlo mne to. Založila nám profil na trustedhousitters.com a uz mam za sebou uspesne dva sitty. Jeden ve Stuttgartu a jeden v Českém Krumlově :-). Ve Stuttgartu jsem byla s 9 mesicni dcerkou a v tom Ceskem Krumlove (u Angličana) dokonce s oběma dětmi (3 letá a 10 měsíců). Získat první sitt bylo náročnější, ale od první reference to už není problém ani se dvěma malými dětmi a mám domluvený už další na Velikonoce. Sbírám reference a na podzim chceme jet také na pár měsíců do Austrálie. Jako největší přínos pro mě vidím konečně pořádnou motivaci k učení se Aj a k zahnání “nudy” na mateřské. A děti to také baví. A je velice zajímavé a obohacující bydlet v domově někoho jiného. Sbírám inspiraci pro zlepšení toho mého :-). Takže fakt děkuji a jestli je nějaká možnost, jak tě více podpořit, tak dej vědět :-).

  1. Ahoj Veru, ani nevíš, jakou mám radost, že jste se do toho ponořili a cestujete stejně jako my!! To je taková paráda a jsem šťastná i za vás! Moc Vám fandím a co víš? Třeba se někde v Austrálii potkáme 🙂 Mějte se krásně a když dáš o tomhle článku a možnosti cestování vědět i ostatním, bude to super. Díky moc 🙂

 5. Bajecny clanek. Dekuji moc za inspiraci 😉 Ja zatim vyuzivam HomeExchange, ale ten je jen pro ty, kteri vlastni svou vlastni nemovitost a mohou ji na cas smenit. Nicmene to cestovani zdarma tu je take moc krasne a hlavne zdarma v krasnych domech i bytech po celem svete 😉 Elena

 6. Ahoj, diky moc za clanek.Uplne me to nadchlo! Mam 2 male deti a uvazovala jsem jak pri mateřské cestovar a vyskocil na me Tvuj clanek. Super! Chtela bych to zkusit, ale tak odvazna, abych s nimi jela na druhy konec sveta zase jeste nejsem.Tak by me zajimalo, jak je to s nabidkami po Evrope, obecne, jestli je takový house sitting bezny resp. treba ktere zeme v Evrope, a jestli by si doporocila konkrétní stranky.diky Katka

  1. Ahoj Kato,

   určitě je hodně běžný. Obecně nejvíc nabídek je v Anglii. Ale vlastně ve všech státech najdeš nějakou nabídku. Nejlepší jsou stránky, které jsem zminovala v článku. Určitě house sitting vyzkoušejte. Je to parádní věc! 🙂

 7. Moc děkuji za super informace, mám v plánu vyzkoušet s rodinou a procestovat svět. Jak je to ale s cenami letenek, kolik tak v určitých zemích dáte za stravu atd? Přeci jen ubytko je jedna část “dovolených”

 8. Dobrý den,

  Skvělý článek, díky! Milujeme s manželem a dcerkou cestování, ale tuto možnost jsme ještě nevyzkoušeli. Chtěla bych se zeptat, jak to momentálně vypadá s housesittingem po covidu? Byli jste opět někde v poslední době?
  A jaké stránky aktuálně nejvíc frčí, stále ty samé? Díky moc za odpověď 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..