Co dělat, když onemocníte vy nebo vaše dítě v zahraničí

Není to zrovna věc, na kterou bychom chtěli myslet, když se chystáme na dovolenou. Nemoc si ale nevybírá, a proto je dobré na to myslet už před odjezdem do zahraničí.

Ještě před odjezdem si tedy nezapomeňte vyřídit nejdůležitější věc, a tou je C E S T O V N Í P O J I Š T Ě N Í. Rozhodně nedoporučuju jezdit bez pojištění. Dovolená by se vám pak mohla hodně prodražit

Pro ty, co cestují často se určitě vyplatí cestovní pojištění k platební kartě. Např. ve Fio bance platím měsíčně 29 Kč a v rámci této ceny jsou pojištění i všichni rodinní příslušníci, je to i včetně úrazového pojištění a pojištění platí na max 90 dní od odjezdu do zahraničí, poté jsme si už vždy vyřizovali “klasické” cestovní pojištění u nějaké pojišťovny (my využíváme AXA nebo Slávie). 

Většinou jsme naštěstí nic řešit nemuseli. Ale už se nám několikrát stalo, že jsme bohužel navštívit doktora museli.

Pozn. Buďte připravení, že si vše budete muset zaplatit a až po doložení dokladů pojišťovně, vám budou vše zpětně proplácet.

Na co tedy nezapomenout při návštěvě doktora, aby vám pojišťovna veškeré náklady poté proplatila?

 1. Doklad/y o zaplacení s přesnou částkou, kterou jste zaplatili.
 2. Dokument potvrzující návštěvu u doktora, lékařskou zprávu. Tam jsou důležité následující údaje:
  1. Kdo byl ošetřen (jméno + datum narození)
  2. Proč a s jakými problémy jste k doktorovi přišli
  3. Diagnóza od doktora, provedené výkony, předepsané léky
  4. Datum a místo návštěvy doktora
  5. Podpis a razítko od doktora
 3. Schovejte si veškeré originály dokladů k lékům (recept na lék), které jste kvůli nemoci kupovali
 4. V případě zranění při dopravní nehodě  nebo v případě události vyšetřované policií je potřeba doložit policejní protokol nebo v případě události vyšetřované policií

Tohle jsou nejdůležitějsí věci, které po vás bude pojišťovna chtít doložit, aby vám mohli vše bez problému proplatit.

Jakmile budete moct, kontaktujte svoji pojišťovnu a pojistnou událost nahlašte. Oni vás poté kontaktují zpět i s informacemi, co dělat dál, popř. jaké informace potřebují od vás doplnit. Někdy, pokud to zdravotní stav dovolí, je lepší kontaktovat pojišťovnu dříve, než doktora navštívíte. Ne vždy to ale jde.

Další postup se ale u pojišťoven většinou moc neliší

 1. Originály dokladů je potom potřeba zaslat na adresu pojišťovny, včetně dokumentu o nahlášení pojistné události, který najdete na webových stránkách své pojišťovny
 2. V případě ročního pojištění (pojištění ke kartě) s výjezdem je potřeba doložit taktéž „doklad o výjezdu“ (tj. doklad prokazující poslední pobyt pojištěného v ČR před odjezdem do zahraničí; např. jízdenka nebo letenka z ČR se jménem, doklad o návštěvě lékaře nebo úřadu, doklad o čerpané dovolené včetně informace o posledním dnu v zaměstnání apod.) 

Doporučuji, pokud to jde, zaslat originály až z České republiky kvůli jistotě, že se dokumenty neztratí někde v zahraničí a určitě, i tak je před odesláním nafotit a udělat si tak kopie.

Pokud jste v zahraničí delší dobu, nebojte se, pojišťovna vám náklady proplatí zpětně 4 roky od vzniku pojistné události.

Nám všem ale přeju, abychom takových událostí řešili co nejméně. 

Krásné a ničím nerušené cestování

2 odpovědi na “Co dělat, když onemocníte vy nebo vaše dítě v zahraničí”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..